Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest sob wrz 22, 2018 6:48 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Parę pytań początkującego gracza
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Jak sugeruje tytuł dopiero zaczynam swoją ( mam nadzieje ) przygodę z armią Carstwa Moskiewskiego. Mam zamiar grać głównie na poziomie dywizji , rozumiem że chyba podjazd jest bardziej "strategiczny" ( jeśli się mylę to mnie poprawcie ) ale to co przyciągnęło mnie do Moskwy to duża różnorodność jednostek i dostępnych pułków w dywizji. Więc tyle jeśli chodzi o wstęp , więc oto moje pytania.
1) Na ile PS gracie zazwyczaj w dywizji ?
2) Planuje wystawić jako zwiad pułk Kozaków Dońskich , ponieważ posiadają chyba wszystkie dające premie zasady specjalne.
3) Co według was jest lepsze , a raczej co jest bardziej przydatne Dragoni czy Rajtarzy ?
4) Oto mój bardzo szczątkowy plan na dywizje
Wojewoda

Pułk Dzieci Bojarskich ( Raczej mało PS nie jestem do nich przekonany)

Dragonii ( ok.6-7 PS)

Rajtarzy (ok. 5-6 PS )

Pułk wyborowych strzelców ( może się mylę ale jakoś nie widzę tej przewagi sołdatów nad strzelcami )

Kozacy Dońscy ( 5 PS )

2 armaty

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Parę pytań początkującego gracza
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Dziad Zbych pisze:
Mam zamiar grać głównie na poziomie dywizji , rozumiem że chyba podjazd jest bardziej "strategiczny" ( jeśli się mylę to mnie poprawcie ) ale to co przyciągnęło mnie do Moskwy to duża różnorodność jednostek i dostępnych pułków w dywizji.

Podjazd jest mniejszy (taktyczny) - o sile mniej więcej jednego pułku, więc ok. 1/4-1/5 dywizji.

Dziad Zbych pisze:
1) Na ile PS gracie zazwyczaj w dywizji ?

Jak już Ci pisałem - często 50-60, choć zdarzają się dywizję do 30 do ok. 100 (Adam :D )

Dziad Zbych pisze:
2) Planuje wystawić jako zwiad pułk Kozaków Dońskich , ponieważ posiadają chyba wszystkie dające premie zasady specjalne.

To, albo Tatarzy, albo służebni (ze służebnych wyciągniesz najwięcej punktów zwiadu, choć oczywiście za wyższą cenę).

Dziad Zbych pisze:
3) Co według was jest lepsze , a raczej co jest bardziej przydatne Dragoni czy Rajtarzy ?

Zdecydowanie rajtarzy - dragoni polowi są bardzo przeciętni, pograniczni są zapchajdziurą.

Dziad Zbych pisze:
4) Oto mój bardzo szczątkowy plan na dywizje
Wojewoda
Pułk Dzieci Bojarskich ( Raczej mało PS nie jestem do nich przekonany)
Dragonii ( ok.6-7 PS)
Rajtarzy (ok. 5-6 PS )
Pułk wyborowych strzelców ( może się mylę ale jakoś nie widzę tej przewagi sołdatów nad strzelcami )
Kozacy Dońscy ( 5 PS )
2 armaty
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam

Pułk pomiestnej weź na dworianach - wtedy jest o niebo lepiej. Rajtarów na min. 10 PS, dragonów na dywizji olej, bo zarówno rajtarzy, jak i sołdaci są lepsi. Strzelcy jako piąty pułk, też bardzo fajny (choć sołdaci - pikinierzy - lepiej biją się z kawalerią w polu, a muszkieterzy strzelają kontrmarszem). Warto też wziąć dużo dział (szczególnie średnich) - to spora zaleta Moskwy.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Wybierając pomiędzy dragonami polowymi, a soldatami. Soldaci są lepsi, masz FMP (formacje muszkietersko-pikinierska) z pikinierami pancernymi dodatkowo pełny pułk posiada 3 działa.
Pułk jazdy pomiestnej to tylko na dworianach, idealne siły do pilnowania obszaru pola bitwy.
iconRUS oparta jest na artylerii, wiec warto zainwestować więcej w nią.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

zk1944 pisze:
Wybierając pomiędzy dragonami polowymi, a soldatami. Soldaci są lepsi, masz FMP (formacje muszkietersko-pikinierska) z pikinierami pancernymi dodatkowo pełny pułk posiada 3 działa.

Akurat polowi też mają FMP, ale poza tym w pełni się zgadzam. Tym bardziej, że nie widzę jakoś bloku pikinierskiego z polowych jako czegoś groźnego dla kawalerii.

zk1944 pisze:
Pułk jazdy pomiestnej to tylko na dworianach, idealne siły do pilnowania obszaru pola bitwy.

Tylko niestety tę 9tkę dzieci trzeba wziąć i gdzieś upchnąć ;)

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Mam zamiar wziąć 2 4f moskiewskie ponieważ mają tylko o 1 niższą skuteczność od działa średniego i niewiele mniejszy zasięg a za tę sama cenę mogę wziąć dwie 4f moskiewskie. A do Rajtarów od początku pałam jakąś sympatią a ogólnie to będę głównie grał z Kozakami więc , strzelcy chyba poradzą sobie bez pikinierów. A armatami będzie można niszczyć tabory których będzie duuuużo.

Ostatnio zmieniony wt maja 26, 2015 8:22 pm przez Dziad Zbych, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Dziad Zbych pisze:
Mam zamiar wziąć 2 4f moskiewskie ponieważ mają tylko o 1 niższą skuteczność od działa średniego i niewiele mniejszy zasięg a za tę sama cenę mogę wziąć dwie 4f moskiewskie. A do Rajtarów od początku pałam jakąś sympatią a ogólnie to będę głównie z Kozakami więc , strzelcy chyba poradzą sobie bez pikinierów. A armatami będzie można niszczyć tabory których będzie duuuużo.

W Moskwie najlepiej brać 3 średnie, 1 lekkie i majora artylerii. Działa średnie działają na wyobraźnię przeciwnika bardzo mocno. Zasięg kartacza 30cm, a 40cm to niebo, a ziemia. Tak samo każdy punkt skuteczności, bo zwiększa szansę na test morale.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Najważniejsze to próbuj, każdy z graczy iconRUS maja inna wizję jak ma wyglądać ta dywizja.
Pod względem jakości i ilości jest extra, trudna w prowadzeniu, ale w rękach doskonałego dowódcy niepokonana.
Moja rozpiskę zobaczysz na blogu, można jeszcze kombinować inaczej, warto grać i zmieniać gdyż zależy od twojego sposobu gry co warto wystawić.

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

zk1944 pisze:
Najważniejsze to próbuj, każdy z graczy iconRUS maja inna wizję jak ma wyglądać ta dywizja.

Brawo, to jest najlepsza rada w tym temacie.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Kadrinazi pisze:
zk1944 pisze:

Brawo, to jest najlepsza rada w tym temacie.

Podbijam. Czasem wystawienie innego pułku od tych polecanych jako "jedyne słuszne" może zupełnie inaczej ustawić granie i otworzyć nowe możliwości.
P.S. Np. sołdaci są znacznie lepsi do ustawienia defensywnego, ale polowi otwierają większe możliwości z wysunięciem linii obrony na środek stołu i utrzymanie jakiegoś strategicznego terenu.

Odpowiedz z cytatem  

Witam ponieważ jestem całkiem zielony w grach bitewnych a zainteresowało mnie iconRUS chciałem sie dowiedzieć czy na sam początek zakupić zestaw podjazd moskiewski czy zrobić własną mieszankę

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]