Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest czw gru 13, 2018 2:22 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jakieś uwagi do tego podjazdu?
Ciura obozowy/Camp follower

Już 2 miesiące temu były by figurki gdybym tylko wiedział jakie. Już tak bardzo bym chciał zagrać ale dalej nie wiem czym. Cały czas analizuje rozpiski czytam, szukam i dalej nie wiem jaką armię wybrać i jaki podjazd zrobić. choć ostatnio najpoważniej myślę o iconTUR i właśnie o iconRUS . Mam następujący pomysł na podjazd tak na początek:

2 sotnie dzieci z rohatynami po 3 podstawki
2 sotnie dzieci po 3 podstawki
3 sotnie dzieci po 2 podstawki (z czego jedna sotnia darmowa podjazdowa za zasadę "Ludiej u nas mnoga" )
2 kompanie rajtarów po 2 podstawki
Głowa i podpułkownik.

Razem 23 podstawki i według moich wyliczeń to 8 ps. Jeśli się mylę niech ktoś poprawi.
To maks rajtarów jak przy tylu pkt mogę wystawić a wydaje mi się ze najlepiej dla Moskwy armię maksymalnie nasycić nowym strojem. Potem dokupić chce jeszcze 2 podstawki rajtarów 6 dzieci ale bez rohatyn bo w podręczniku napisali że maksymalnie dwie sotnie dzieci mogą mieć rohatyny.

Wychodzi mi tak
1 box dzieci z rohatynami MOS7 (6 podstawek) - 85zł
2 boxy dzieci MOS1 (razem 12 podstawek) - 160zł
2 boxy rajtarów (4 podstawki) - 70zł
1 box dowódców do podjazdu - 30zł
-----
razem: 345zł

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jakieś uwagi do tego podjazdu?
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Proponowałbym zamienić dwie 3 podstawkowe sotnie dzieci z podstawy na kozakow służebnych. Dzieci to i tak mięcho, a służebni mogą się przydać:
1) można ich spieszyć
2) wyższy zwiad
3) można ich wsadzić do zasadzki
Rohatyny moim zdaniem lepiej dać sotni podjazdowej, dzieci bojarskie i tak są słabi jako jednostka uderzeniowa. Ja używam ich do łamania kopii i ostrzału (mizernego, ale zawsze)-a przynajmniej takie mam założenia przed bitwą :D

Nie jestem pewien czy można wystawić sotnię podjazdową korzystając z zasady "Ludiej u nas mnoga"?

Gram tym podjazdem i uważam, że powiedzenie "im mniej dzieci tym lepiej" jest prawdziwe i ten podjazd chyba naprawdę pokazuje na co go stać dopiero jak się wystawi dragonów polowych.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Zdecydowanie bierz na początek Patiomkina - ten podjazd jest za drogi w stosunku do możliwości.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion

Ja prawie zawsze grałem podjazdem podręcznikiowym i go sobie chwalę.

Im mniej dzieci bojarskich tym lepiej-prawda. Staraj sie maksymalnie ograniczać ich ilość.
Branie dwóch sotni kozaków służebnych też mija się z celem.
Głowy nie dam do nie mam podrecznika pod ręką ale najlepszą rozpiska jaką możesz tym wystawić to

6 dragonów polowych
3 bloku pikinierskiego z dragonów.
6 rajtarii moskiewskiej
4 kozaków służebnych
7 podstawek sotni Maksymalna dostnia podjazdowa z rohatynami
7 dzieci bojarskich.
Podpułkownik

I to wszystko wychodzić chyba za 11ps dużo zawartości i dużo zwiadu (połowa jednostek ma zasadę dragoni).

4 służebnych wrzucasz w zasadzkę. Możliwe ze nawet uda im się zdezorganizowac jakąś pojedynczą jednostkę. Są super do zajmowania jakiegoś lasku za plecami jednostek wroga żeby nie miał soe gdzie wycofywać.
6 dragonów postaw na środek. Maja 25cm zasiegu także z powoli napierając do przodu mogą stanowić dobry stacjonarny punkt obronny.
Na jednym skrzydle postaw rajtarów a na drugim skwadron sotni z rogatynami. Te jednostki sa dobrą siłą naporową.
7ki dzieci bojarskich nie skwadronuj jeśli przeciwnik ma dużo mniejszy podjazd. To właśnie w nie mają wpaść efekty. Niech latają sobie same i wchodzą a to na flanke a to na tył przeciwnika. Jak dostaną ruch w pierwszej turze przy dobrych wiatrach nie będziesz musiał zmieniać im rozkazu do konca gry. Nie bój się podstawiać ich pod szarżę. Niech przeciwnik będzie musiał manewrować albo przekierować cel. W tym czasie rajtarzy albo sotnia wjadą mu na flanke. ;)
4 bloku pikinierskiego nie spieszaj. Niech spełniają identyczną rolę co dzieci bojarskie. Dragoni walcząc z konia mają słabą dyscyplinę taktyczną ale dzieci bojararskie i tak ją mają z bazy także jeśli trzeba z powodzeniem mogą szarżować razem.
Podpulkownika dołącz na stałe do sotni podjazdowej. Niech dowodzi sie sama. Glownodowodzacy zajmie się sam drugim skrzydlem.

Mam nadzieję że pomogłem. ;

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant

Nie grałem jeszcze tym podręcznikowym ale grałem potiomkinem, Zasieczna, Karelia i tym wilanowskim i jakbym miał wystawiać to dokładnie taki jak przedstawiłeś :)
Aczkolwiek granie dziećmi bojarskimi tez jest w sumie fajne jeśli nie masz parcia na wygrywanie. Jest Cię wtedy bardzo dużo i czasami takie szarże 8-10 podstawkami są wystarczające nawet jeśli się ma SDT. Na dywizji zagrałem tylko raz i pułk dzieci bojarskich (2x8) +zawojewodczycy (których rolę spełniają tu rajtarzy albo sotnie podjazdowa) w sumie ustawił mi grę.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]