Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt paź 23, 2018 10:19 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Plusy i Minusy
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

IMO największą zaletą dzieci jest ich przewaga liczebna. 1 PS to 3 p. kozackiej / 2 rajtarskie / 6-stka dzieci. Tylko dzięki niej mogą w ogóle marzyć o dorównaniu do dobrze się bijącej (pistolety, zaciąg towarzyski) jazdy kozackiej. Niestety są dużo wolniejsi...

Ale jeszcze raz dziękuję za tekst.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

swawolnik pisze:
Podjazd Moskiewski na (prawie) samych dzieciach bojarskich? Spróbuj kiedyś dla zabawy. Ja się nie ma nic innego nagle może okazać się, że dzieci to siła. :D

To by się wiązało z koniecznością kupienia tyyyylu figurek. Yyy... nie ;)

Martin von Carstein pisze:
IMO największą zaletą dzieci jest ich przewaga liczebna. 1 PS to 3 p. kozackiej / 2 rajtarskie / 6-stka dzieci.

No właśnie w tym problem, że 1PS to 3 lub 4 podstawki dzieci (tak samo jak 2 lub 3 kozaków). W związku z czym - uwzględniając ich SDT - wycena jest moim zdaniem kompletnie nieadekwatna. Gdyby był 1PS za 6 podstawek można by zacząć jej rozważać.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Fakt. 4 podstawki tego "czegoś" już nie brzmi tak fajnie jak 6. Niestety to połowa podjazdu Chowańskiego.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

W dodatku u Chowańskiego jedyne sensowne skwadronowanie ich to po 6, przez co ich główna zaleta - jeżdżenie po 8 i niwelowanie tym SDT - idzie się... rozmnażać. Co ciekawe ten podjazd byłby świetny, gdyby zamiast 4 dzieci dać mu choć 4 kozaków służebnych.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Leszczyc pisze:
swawolnik pisze:
Podjazd Moskiewski na (prawie) samych dzieciach bojarskich? Spróbuj kiedyś dla zabawy. Ja się nie ma nic innego nagle może okazać się, że dzieci to siła. :D

To by się wiązało z koniecznością kupienia tyyyylu figurek. Yyy... nie ;)

IMO największą zaletą dzieci jest ich przewaga liczebna. 1 PS to 3 p. kozackiej / 2 rajtarskie / 6-stka dzieci.

No właśnie w tym problem, że 1PS to 3 lub 4 podstawki dzieci (tak samo jak 2 lub 3 kozaków). W związku z czym - uwzględniając ich SDT - wycena jest moim zdaniem kompletnie nieadekwatna. Gdyby był 1PS za 6 podstawek można by zacząć jej rozważać.

Największą słabością takiego rozwiązania, że podjazd na 10PS ma 10 pkt zwiad
Ja zagralem takim podjazdem I przegrałem sromotnie
Zagrałem przeciwko 10 PS podjazdów złożonym tylko z jazdy kozackiej I wolontarskiej oraz grałem przeciwko iconKOZ.
W iconRUS zamiast dzieci opłaca się bardziej brać dragonów I kozaków sluzebnych, dają zwiad i tak mają słabą dyscyplinę jak walczą konno

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

W podjeździe Chowańskiego dzieci dają zwiad normalnie, przez co jest on całkiem w porządku.
Problemem są niestety same dzieci, brak skwadronowania po 8 i ich marna wartość bojowa w stosunku do jazdy przeciwnika (czyli głównie kozacka).

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Ja z kolei pamiętam, gdy widziałem kiedyś - obserwując bardziej niż uczestnicząc - starcie Chowańskiego z koronnym RONem. Wyglądało to tak - dzieci w pierwszych turach uciekły po przegranych walkach i została 12 rajtarów na CAŁY podjazd RONu. I obawiam się, że wygląda to tak mniej więcej zawsze.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Czyli najtrudniej zagospodarować tą szóstkę dzieci, znaleźć jej jakieś sensowne zadanie. Ich nawet ciężko wspomóc w walce z powodu SDT. :-(

Patrzę na ten podjazdy RONu - to nie wygląda aż tak demoralizująco. 12 podstawek opancerzonych (i jako tako się bijących) Rajtarów z arkebuzami kontra 12-14 podstawek jazdy kozackiej / pancernych i 2 dragonów. Niestety tamci zwrotniejsi, lubiący walkę wręcz, czasami z rohatyną. Dragoni z pół-muszkietami do otwierania pancerzy... :|
W moim rejonie Gosiewski i chyba nawet zbójcy Połubińskiego zyskują na popularności. Husaria... Tu już jestem całkowitym pesymistą. Dzieci nie przytrzymają husarii, nie dojadą nawet do niej zatrzymane przez kozacką. Nawet gdyby wyeliminowali jakimś cudem tą jazdę (poświęcając się) to nadal pozostaje kłopot 5-ciu rajtarów, 3 dragonów i 3 husarii z kopiami. Ja atakuje.

Szkoda, że cztery sotnie nie mogły zostać zgrupowane w trzech częściach. 8 dzieci + 4 samobójcza, jako dodatek dla rajtarów wyglądałoby... optymistycznie.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

W podjeździe Chowańskiego dzieci dają zwiad normalnie, przez co jest on całkiem w porządku.
Problemem są niestety same dzieci, brak skwadronowania po 8 i ich marna wartość bojowa w stosunku do jazdy przeciwnika (czyli głównie kozacka).

Ja opisywałem normalny podjazd
W chowanskim brakuje piechoty, zwłaszcza w scenariuszu obrona wioski
Ten podjazd generalnie jest dla dobrych rzutów na pancerz. Dzieci służą tylko do pilnowania tylkow I flanki

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]