Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest śr kwie 26, 2017 9:31 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Podjazd duński w Skanii i Holsztynie – 1657 rok (pdf)
Towarzysz/Companion

I jak tam przebiegają pracę kiedy możemy się spodziewać reszty listy

Fältherren
Awatar użytkownika

Prace były czasowo zawieszone w związku z moją przeprowadzką. Nie jestem w stanie podać terminu kiedy pdf się ukaże.

Ciura obozowy/Camp follower

Czy decydując się na 4 podstawki opancerzone jazdy najemnej za + 1 PS muszę wystawić na stół modele na podstawie zestawu SWE-2 lub SWE-3 zgodnie z zasadami o alternatywnych modelach, czy zmiana nie jest znacząca?

Być moze jest, ale nie orientuje się jeszcze w wielu rzeczach.

Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Rajtarzy w pancerzach różnią się wizualnie od tych bez także zdecydowanie 2 blisterki takich rajtarów będą potrzebne.

Ciura obozowy/Camp follower

Witam.
Wgryzłem się już trochę w zasady gry z podręcznika, nabyłem już pierwsze jednostki i farby.
Zanim dokonam reszty zakupów chciałbym skonsultować swój pomysł na podjazd (pierwszy w życiu). Rozpisałem to wszystko, tak jak potrafiłem, tzn. bardzo łopatologicznie i pewnie z masą błędów, ale moja wiedza na temat systemu pozostaje nadal bardzo podstawowa. Praktycznie to bardziej mi się wydawało, że powinno być tak czy inaczej niz polegałem na jakimś schemacie.

Po pierwsze, przyjąłem, ze wszystkie poziomy podjazdu powinny być wyczerpane.

Po drugie, przeczytałem gdzieś na forum (ale teraz już nie pamiętam w którym miejscu), że w iconDAN warto iść w dragonię.

Po trzecie, nie doszedłem jeszcze do tego co mi dadzą pancerze dla najemnych i arkebuzy dla połowy rajtarii krajowej i najemnej.

Po czwarte, w ogóle nie mam pewności czy w prawidłowy sposób odczytuje zasady w liście armii.

Proszę zatem o uwagi i konstruktywną krytykę.

Pułkownik
PS:2- 2 x rajtaria najemna (z opancerzeniem + 1PS +arkebuzy jedna podstawka) 4 x rajtaria krajowa, 2 x dragonia krajowa (korzystałem z możliwości zamiany rajtarii na dragonię)
PS:3- 3 x dragonia najemna (+1 PS za dod. podstawkę)
PS:4- 4x rajtaria krajowa
PS:5- 3 x dragonia najemna (w tym + 1 za dod. podstawkę) 2x rajtaria krajowa
PS:6- 2 x rajtaria krajowa, 3 x dragonia krajowa (+ 1 PS za dod. podstawkę i zamiana drugiej kompanii z rajtarii na dragonię)
Major (+ 1 PS)
Łącznie 9 PS (6 PS podjazd + 1PS za Majora + 1 PS za trzy podstawki + 1 PS za rajtarię najemną z opancerzeniem)
Dodatkowo, korzystałem z możliwości zamiany rajtarii na dragonię + połowa podstawek rajtarii krajowej wyposażona w arkebuzy)

Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

To może ja dorzucę swoje parę groszy ;)

Wyczerpanie wszystkich "poziomów" podjazdu to w przypadku Duńskiego podjazdu w Holsztynie - 1657 rok dobre założenie. Ten podjazd jest to trochę taka alternatywna wersja podjazdu Szwedzkiego z podręcznika Potop - co prawda nie ma weteranów, Doskonałej dyscypliny, czy też zasad specjalnych jak dryl, czy dyscyplina, ale to Duńczycy są bardziej liczni i dają przez to też więcej zwiadu, mimo iż ich jednostki na papierze są od szwedzkich słabsze.
Dragonia na poziomie podjazdu w OiM'ie nie odgrywa aż tak dużej roli, która najczęściej sprowadza się do obsadzenia jakiegoś strategicznego miejsca na planszy i de facto tyle. O wiele bardziej przyda ci się rajtaria ;) Dragonów oczywiście warto mieć w rozpisce 4-5 podstawek. W tym przypadku brałbym akurat krajową, by nie tracić z rozpiski twej najlepszej jednostki - mianowicie jazdy najemnej.
Pancerze dają rajtarom +2 do pancerza. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem kupowania pancerze, gdyż rajtaria sama w sobie jest już, jak na OiMową jazdę, dobrze opancerzona. Co więcej branie pancerzy znów zwiększa koszt podjazdu, a czasem lepiej mieć wpływ na wybór scenariusza, niż +2 do rzutu kostką, który i tak nie wyjdzie XD. Tak czy owak popróbuj raz z, raz bez i sam dojdziesz do pewnych wniosków. Arkebuzy odpuść - zasada z Pałasze w dłoń - lepiej zostawić amunicję do strzału w szarży i walkę wręcz.
Co do rozpiski to ja np. wziąłbym coś takiego:
Pułkownik###
Major# (+1PS)
PS:2
2x rajtaria najemna
3x rajtaria krajowa (1 podstawka za to że nie biorę arkebuzów)
4x dragonia krajowa (zamieniam 2 kompanie rajtarów krajowych na dragonów krajowych )
PS: 3
2x rajtaria najemna
PS: 4
3x rajtaria krajowa (1 podstawka dokupiona)
PS: 5
2x rajtaria najemna
PS: 6
2x rajtaria krajowa
2x rajtaria krajowa

Razem to daje 8PS.
Jeśli chciałbyś zagrać na więcej to dokupiłbym za 1 PS. 1 podstawkę dragonii krajowej oraz 2 podstawki rajtarii krajowej. Dało by to 9 PS. Możesz śmiało to ograć i zdecydować który wariant wybierasz :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]