Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest czw gru 14, 2017 6:52 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Enlisted Sereg
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Czy max enlisted jazdy z jedna choragwia lekkiej lub hajdukow czy mieszanka z 4 choragwiami na podstawie enlisted i dopiero potem albo hajducy albo lekka nadworna? W sumie mozna wystawic 3 seregi na dywizji i jestem ciekaw jak rozpisujecie.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Enlisted Sereg
Székelyispán
Awatar użytkownika

Mało kto gra SIE na poziomie dywizji. Z Jaremą mieliśmy w Niepołomicach 3 sereg jazdy zaciężnej, w każdym po 8 podstawek kopijniczej i 2 podstawki lekkiej. Taki sereg ma kopa, a leka jazda pałeta sie i np. sciaga na siebie ogien artylerii lub próbuje zagrozić wrogiej flance.

Ponadto moje skromne doświadczenia podjazdowe wskazują, ze jazda nadworna lekka nie jest najlepsza do walki wręcz. Brak pistoletów powoduje, że w szarży bije tylko na 6, tak samo jak jazda komitacka ale gorzej niż np szeklerska. Choć ze względu na szyk rozproszony, prowadzi się ją lepiej niż obie wspomniane.

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

sowabud pisze:
Mało kto gra SIE na poziomie dywizji. Z Jaremą mieliśmy w Niepołomicach 3 sereg jazdy zaciężnej, w każdym po 8 podstawek kopijniczej i 2 podstawki lekkiej. Taki sereg ma kopa, a leka jazda pałeta sie i np. sciaga na siebie ogien artylerii lub próbuje zagrozić wrogiej flance.

Ponadto moje skromne doświadczenia podjazdowe wskazują, ze jazda nadworna lekka nie jest najlepsza do walki wręcz. Brak pistoletów powoduje, że w szarży bije tylko na 6, tak samo jak jazda komitacka ale gorzej niż np szeklerska. Choć ze względu na szyk rozproszony, prowadzi się ją lepiej niż obie wspomniane.

Małe sprostowanie: rzeczywiście mieliśmy 3 seregi jazdy zaciężnej, ale 2 były w składzie 12 podstawek jazdy kopijniczej i 2 podstawki lekkiej (9 PS), a trzeci miał 8 podstawek kopijniczej i 6 podstawek lekkiej (i ten robił za straż przednią). Polecam takie ustawienie- nam sie sprawdzało :)

"Aby [...] z nimi traktament miała Rzeczpospolita pacyfikować, żadnego w tem nie widzę fundamentu [...]. Jeżeli tedy Rzeczpospolita tak nadmierne rany od tych zdrajców zadane [...] twardym snem pokryje – nic innego sobie obiecywać nie może, tylko ostateczny upadek i zgubę."

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Super, dzieki panowie, doceniam porady. Jestem 12 podstawek zacieznej od pelnej dywizji z kazdym na dzien dzisiejszym mozliwym wariantem wystawienia. Co zmienie w ciagu 2-3 tygodni :)

Szkoda ze malo osob gra Siedmiogrodem na poziomi dywizji. Moze nie jest ona najbardziej bojowa dywizja ale jest jedna z najladniejszych :)

pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Ja mam dywizje iconTRA tylko że w częściach (nie mam motywacji do malowania a po drodze stoi dywizja iconHRE oraz cała masa jazdy kozackiej iconRON )

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]