Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pt wrz 21, 2018 12:55 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Armia tatarska z sojuszniczym pułkiem tureckim
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Cichy pisze:
Tak samo ja mam prawo wyrazić swoja opinię. Nie jest nigdzie napisane, że kolega jest 'konsultantem pomocniczym'. To tym bardziej jako konsultant może udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Bo, jak na razie to tylko są wymijające, a takie są najłatwiejsze.

Owszem jest. A dla mnie nie oznacza to, że muszę o tym trąbić na prawo i lewo.
Cichy pisze:
Ale i tak ostatnie zdanie należy do twórców gry.

Otóż to. Dlatego wolę pisać o tym gdzie indziej.

Cichy pisze:
Tak z ciekawości zapytam kolegę, czy kolega jest graczem w OiM, czy tylko konsultantem?

Niestety 'tylko' konsultantem, z braku czasu na grę.Chciałbym jednak awansować do roli gracza, może kiedyś będzie mi to dane :)

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Cichy pisze:
Tak, więc czekam na oficjalne dopuszczenie do gry takiego sojuszu, który rozwinie grę jeszcze bardziej. I sprawi, że Tatarzy będą bardziej ofensywni.
A tak swoją drogą zapytam, w jakich opracowaniach mogę poszukać o tej wyprawie w Mołdawii, jak i o takim sojuszu?

Nie sądzę żeby była to kwestia dopuszczenia tego jako oficjalnego, normalnie działało to odwrotnie (czyli Tatarzy tworzyli frakcję sojuszniczą przy Turkach), akurat ten rajd z 1674 roku to nietypowy przypadek. Więc to raczej coś do pogrania w domu czy klubie, a nei kwestia oficjalnego dopuszczenia i zmieniania rozpiski z podręcznika. O rajdzie napisał Damian Orliński w HBku 'Chocim 1673'.

A żeby wyjaśnić dyskusję która się wywiązała - Dobywszypałasza jest konsultantem historycznym gry tak samo jak ja, wystarczy zerknąć do podręcznika. I jako taki może sugerować czy coś powinno czy też nie powinno mieć zastosowanie w przepisach. Dużo takich kwestii jest dyskutowanych na forum twórców gry, ergo nie musi być dyskutowane na forum dostępnym dla wszystkich użytkowników. Dalsze dyskusje na ten temat proszę przenieść na PW, w innym przypadku użyję nożyczek i przytnę tu i ówdzie ;)

Odpowiedz z cytatem  
Pułkownik/Colonel
Awatar użytkownika

dobywszypałasza pisze:
Cichy pisze:
Tak samo ja mam prawo wyrazić swoja opinię. Nie jest nigdzie napisane, że kolega jest 'konsultantem pomocniczym'. To tym bardziej jako konsultant może udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Bo, jak na razie to tylko są wymijające, a takie są najłatwiejsze.

Owszem jest. A dla mnie nie oznacza to, że muszę o tym trąbić na prawo i lewo.
Cichy pisze:
Ale i tak ostatnie zdanie należy do twórców gry.

Otóż to. Dlatego wolę pisać o tym gdzie indziej.

Cichy pisze:
Tak z ciekawości zapytam kolegę, czy kolega jest graczem w OiM, czy tylko konsultantem?

Niestety 'tylko' konsultantem, z braku czasu na grę.Chciałbym jednak awansować do roli gracza, może kiedyś będzie mi to dane :)

To widać.
Kadrinazi pisze:
Cichy pisze:
Tak, więc czekam na oficjalne dopuszczenie do gry takiego sojuszu, który rozwinie grę jeszcze bardziej. I sprawi, że Tatarzy będą bardziej ofensywni.
A tak swoją drogą zapytam, w jakich opracowaniach mogę poszukać o tej wyprawie w Mołdawii, jak i o takim sojuszu?

Nie sądzę żeby była to kwestia dopuszczenia tego jako oficjalnego, normalnie działało to odwrotnie (czyli Tatarzy tworzyli frakcję sojuszniczą przy Turkach), akurat ten rajd z 1674 roku to nietypowy przypadek. Więc to raczej coś do pogrania w domu czy klubie, a nei kwestia oficjalnego dopuszczenia i zmieniania rozpiski z podręcznika. O rajdzie napisał Damian Orliński w HBku 'Chocim 1673'.

A żeby wyjaśnić dyskusję która się wywiązała - Dobywszypałasza jest konsultantem historycznym gry tak samo jak ja, wystarczy zerknąć do podręcznika. I jako taki może sugerować czy coś powinno czy też nie powinno mieć zastosowanie w przepisach. Dużo takich kwestii jest dyskutowanych na forum twórców gry, ergo nie musi być dyskutowane na forum dostępnym dla wszystkich użytkowników. Dalsze dyskusje na ten temat proszę przenieść na PW, w innym przypadku użyję nożyczek i przytnę tu i ówdzie ;)

Dziękuję. Teraz wszystko wiem. Zerknąłem do podręcznika i nie znalazłem kolegi o nazwisku 'Dobywszypałasza'.

A teraz proszę ciąć :D

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Cytuj:
Cichy pisze:

To widać.

Miałem taką nadzieję, a myślę, że to lepiej , dzięki temu mam mniej negatywnych emocji i więcej dystansu :)

Ostatnio zmieniony pn kwie 09, 2012 5:50 pm przez dobywszypałasza, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Tak samo jak nie ma tam 'Kadrinaziego', bo też nie widniejemy tam pod nazwiskami a nie nickami, więc kolega tu trafił kulą w płot. Żeby kwestie wyjaśnić - ja także jestem przeciwny oficjalnej zmianie dostępności Turków jako sojuszników tatarskich, przede wszystkim z powodu relacji tych dwóch nacji. Podałem przykład tylko do przetestowania czy jako forma urozmaicenia gry towarzyskiej, gdyż jest stosunkowo nietypowy (niewielkie zgrupowanie tureckiej jazdy jako wsparcie Tatarów). Przez myśl mi jednak nie przyszło żeby wprowadzać to jako oficjalną zmianę przepisów i nie sądzę żeby taki wniosek w ogóle padł w dyskusjach w zespole twórców gry. Wydaje mi się że to definitywnie zamyka kwestię modyfikowania zasad.

Odpowiedz z cytatem  
Pułkownik/Colonel
Awatar użytkownika

I ok :) To jest wolny kraj i każdy z nas ma prawo wyrazić swoje zdanie, czy opinię.
Ale jęśli juz ktoś wyraza swoją opinię niech ją uzasadni. Ot co.

Propozycja z wykorzystaniem Turków jako sojuszników Tatarów podoba się mi. Padła na forum, aby wyrazic swoją opinie, więc ja wyraziłem. Nie wejdzie w przepisy też to rozumiem. Historie znam i wiem jakie były zależności Turcja-Chanat krymski.

Co do Was koledzy. Nie znam Was osobiście, ani nie kojarzę Waszych nicków z nazwiskami. Jakby w podręczniku przy Waszych nazwiskach były nicki, wtedy bym wiedział kto jest kto.

Doceniam Wasz wkład w tą grę i w dalszy jej rozwój. Trzymajcie tak dalej :D

I uważam, że na tym zakończmy tą dyskusję, bo już nic nowego nie wniesie.

Odpowiedz z cytatem  
Kronikarz Nadworny
Awatar użytkownika

Na zakończenie dyskusji, Kadrinazi już o tym wspomniał - Istnieje w podręczniku coś takiego jak "Rajd łupieżczy 1648-1676".
Daje dużo możliwości kombinowania - od prawie typowo tatarskiego: 5x 3 ordyńcy, 6 podst kazindżi, 2x 3 beszli. Można modyfikować w stronę turecką: tylko 2x 3 ordyńcy, 5x 3 beszli (możemy też 2 dżemety beszli zamienić na dżemety gonullu).
Co prawda nie ma połączenia ordyńców z sipahami, ale to co daje Rajd łupieżczy chyba jest zadowalające???

PS. Też jestem w stopce autorskiej w podręczniku (nawet 2 razy :) ), i oczywiście nie pod nickiem zwierzak777 :(

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Dobry przykład tego co pisał Zwierzak to zagon tatarsko-turecki który poprzedzał armię wchodzącą do Mołdawii w 1674 roku. Hadży Girej na czele 1500 Tatarów, 500 Turków (i 500 Mołdawian, ale ich nie ma jak pokazać) poszarpał oddziały polskie i wzbudziła panikę w zgrupowaniu Sieniawskiego.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

zwierzak777 pisze:
Na zakończenie dyskusji, Kadrinazi już o tym wspomniał - Istnieje w podręczniku coś takiego jak "Rajd łupieżczy 1648-1676".
Daje dużo możliwości kombinowania - od prawie typowo tatarskiego: 5x 3 ordyńcy, 6 podst kazindżi, 2x 3 beszli. Można modyfikować w stronę turecką: tylko 2x 3 ordyńcy, 5x 3 beszli (możemy też 2 dżemety beszli zamienić na dżemety gonullu).
Co prawda nie ma połączenia ordyńców z sipahami, ale to co daje Rajd łupieżczy chyba jest zadowalające???
Moim zdaniem to zupełnie co innego. W rajdzie łupieżczym gracz turecki po prostu może dodać do swojej przeciętnej lekkiej jazdy wzorcowych ordyńców. W połączeniu dywizji tatarskiej z sandżakiem spahisów chodzi o to, że Chanat otrzymuje jakieś silne jednostki uderzeniowe. Jedyne takie dostępne obecnie to doborowa jazda (chociaż nie ma ich modeli). Ten podjazd jest raczej alternatywą dla gracza tureckiego, ale nie wprowadza niczego odkrywczego dla tatarskiego. Po prostu jest tańszy, ale i odpowiednio gorszy jakościowo.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Jeśli Dobywszypałasza ma zastrzeżenia na ogólnym i odpowiedź na nie na zamkniętym forum, to niech same zastrzeżenia pisze też na zamkniętym i będzie git.

Zapytam ile z potwierdzonych historycznie składów armii było stworzonych na podstawie realnego zapotrzebowania, a ile tak naprawdę z okoliczności w jakich znaleźli się dowodzący. Dla mnie to naturalne że listy mogą zawierać "prawdopodobne" jednostki nawet jeśli nigdy wspólnie nie walczyły ale tylko przez okoliczności niesprzyjające w tamtych czasach.

To jest gra i każdy chce się poczuć generałem, a dając jedynie suche pewniaki zabieracie dużą elastyczność w wyborze składu, a to też element gry i poznawania tajników strategii.

Wystarczy listę w tytule zaznaczyć jako "rzadko spotykana sytuacja, należy traktować jako listę alternatywną" i wsio. Reszta zależy od organizatorów które listy dopuszczą, ale zależeć to będzie od wielu osób, a nie jednej której pomysł się nie podoba.

Chciałbym coś takiego zobaczyć, bo to może być płynne przejście/rozwinięcie kupionych tatarów w kolejną armię.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]