Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest śr gru 12, 2018 12:26 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Besz-Basz
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Jest jeszcze zwiad. Straż przednia wychodzi w Forsownym Marszu, wygrany zwiad o 4 daje FM na kolejnym pułku, za 8 mamy Dalekie Obejście, za 16 Zasadzkę i tylko Siły główne wychodzą w strefie rozstawienia.
Warto wysyłać Straż Przednią, bo nawet przegrany zwiad pozwala jej wyjść z FM. To zawsze jeden pułk mniej i mniejszy tłok w strefie rozstawienia.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Ryo Tsurugi pisze:
Jak dla mnie, jeśli ktoś musi wystawić działa dopiero w 3 linii swoich oddziałów tak aby większość nie strzeliła ani razu to znak, że jednak miejsca troszkę zbrakło ;)
Jak dla mnie oznacza to, że dowódca nie przemyślał ustawienia. Wystarczyło ustawić działa w pierwszym rzucie i by strzeliły.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Lubelak pisze:
Ryo Tsurugi pisze:
Jak dla mnie, jeśli ktoś musi wystawić działa dopiero w 3 linii swoich oddziałów tak aby większość nie strzeliła ani razu to znak, że jednak miejsca troszkę zbrakło ;)
Jak dla mnie oznacza to, że dowódca nie przemyślał ustawienia. Wystarczyło ustawić działa w pierwszym rzucie i by strzeliły.

dokładnie tak by Co podkreślałem niejednokrotnie. Zresztą nawet teraz był dla mnei tak paskudny, że nei miałem jak sensownie wystawić tego wszystkiego ponieważ jak by poszły z przodu działa to w 1 turze bankowo by zeszły.

Ale to była moja pierwsza dywizja i najważniejsze aby wyciągać wnioski z takich błędów.

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

Nie dało rady, w centrum jak tylko jego krawędź rozstawienia się kończyła był las, wybrany jako zadanie neutralne do zdobycia dla obu, jak tam wcisnąłem rejestrowych weteranów i zwykłych kozaków. Jeśli działa były by w zasięgu to bym je zdjął, za to on nie mógł mnie stamtąd wygonić, może 3 podstawki mi ściągną a dostało mi się także od janczarów na flankowym i co turę szarże od sipachów

LISTA WYDARZEŃ W KAMPANII

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

:D zmiencie sobie chłopaki temat.
Dywizja to nie podjazd, należy juz mieć zaplanowane rozstawienie, skorygowane o tereny.
Przypomniało mi się jak Paweł wystawił schemat i według niego rozstawiona była cala dywizja. Jedynie tylko pozostała do wyboru flanka według której miało być rozstawione siły.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Ryo Tsurugi pisze:
Nie dało rady, w centrum jak tylko jego krawędź rozstawienia się kończyła był las, wybrany jako zadanie neutralne do zdobycia dla obu, jak tam wcisnąłem rejestrowych weteranów i zwykłych kozaków. Jeśli działa były by w zasięgu to bym je zdjął, za to on nie mógł mnie stamtąd wygonić, może 3 podstawki mi ściągną a dostało mi się także od janczarów na flankowym i co turę szarże od sipachów
Proszę nie mów mi, że na całym stole nie znalazło się miejsce na sensowne wystawienie trzech dział. Rozumiem gdyby dział było 12, ale 3?! Trzeba wiedzieć co gdzie się wystawi zanim postawi się pierwszą podstawkę na stole.

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

dział było 4-6? na pewno 2 średnie i 3 lekkie. miejsce rozkładało się tak: Przy swojej prawej flance miał 15-20 cm gdzie stanęła jazda i janczarzy, za nimi działa, potem las 25-30 cm (w którym byłem więc na wprost lasu jazda aby go zająć), kolejne 10-15 cm przestrzeni, silahadarowie i sipachowie, za nimi jedno działo, zaraz obok stromy stok na który próbowali wspiąć się kolejni janczarzy, dalej była jeszcze jakaś przestrzeń ale strefy rozstawienia już brakło, dużo psuł stromy stok bo dałem największy jaki był i ustawiony tak aby zabierał strefę rozstawienia(też wyciągnąłem wnioski z mojej pierwszej gry dywizyjnej) ]:)
Ale jak zauważył Zbyszek, kończmy off-topa

LISTA WYDARZEŃ W KAMPANII

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Należy również zaznaczyć, że w wyprawach „besz-basz” brali często udział
poturczeni: Cyganie, Bułgarzy, Czerkiesi, Mołdawianie, Multańczycy. (cytat : Wyprawy tatarskie „besz-basz”
Na ziemie polskie Za panowania Zygmunta III Wazy. Maria Szandor)

Może dało by się zrobić taką dodatkową jednostkę besz- baszową turecko - bałkańsko- tatarską, o nowych ciekawych statystykach i zasadach?
A może była by to ciekawa opcja, żeby do ordyńców czasem dodać jakiegoś Wołocha albo Węgra? A może jeszcze inne pomysły?
Jest podobna propozycja, ale nie ma żadnej konkretnej zasady:

Cytuj:
Ciekawą opcją, którą można zasugerować, jest użycie kilku chorągwi jazdy tatarskiej i wołoskiej RON jako Lipków na służbie tureckiej, współpracujących z Tatarami. Przypadek ten został dokładniej omówiony na forum OiM:
viewtopic.php?f=5&t=3877&p=62644#p62644

Myślę, ze przedstawiona przez M. Szandor sytuacja jest inna od tej podjętej przez Kadzika i Śniącego Androida. Tu Chodziło by po prostu o nową jednostkę, która mogła by się delikatnie różnić w statystykach. Jej "zrobienie" było by po prostu miksem różnych figurek, które już są dostępne, a nasi Najwyżsi zrobili by tylko nowa statystykę i nowe zasady i już mamy 5 jednostkę dla iconTAT

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Nie widzę potrzeby wprowadzania nowej jednostki. To tak jakby wprowadzić chorągiew ormiańską w armii koronnej czy chorągiew żydowską w armii litewskiej ;) Mało znacząca część armii, niczym się nie wyróżniająca i bez żadnego znaczenia na polu bitwy.

Odpowiedz z cytatem  
Prowiantmagister Cekhauz Wilcza
Awatar użytkownika

Po pierwsze, możesz sam zmieniać zasady gry. Jeżeli gracze, z którymi bawisz się w OiM zaakceptują Twoje pomysły, to droga wolna. Podobnie z wrzucaniem na podstawki innych figurek. To Wasz spędzony czas i jeżeli w wiarygodnych źródłach znajdujesz takie przesłanki, to nie widzę problemu. Należy tylko pamiętać, że owi Czerkiesi, Połowcy etc. są wchłonięci przez Chanat od dłuższego czasu. Ubiorem więc raczej nie odbiegali.

Po drugie, robienie nowych jednostek, które nie odbiegają specjalnie od już istniejących mija się z celem. A jeszcze wpisywanie ich w istniejące struktury armijne, albo tworzenie nowych specjalnie pod te nowe formacje? Daj spokój! To co zaproponowałeś bez problemu da się przedstawić w mechanice gry przy użyciu Besz-Basza lub Rajdu Łupieżczego. W tym drugim Gonullu i Beszli mogą robić za wszelkich Mołdawian etc. statystykami i ekwipunkiem różnią się niewiele.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]