Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Sun Jun 16, 2019 12:38 am

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 71 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Rzeczypospolita w płomieniach
PostPosted: Wed May 08, 2019 5:51 pm 
Namiestnik

miszczu wrote:
"Dobrze opancerzeni"
Jednostka na czas walki wręcz - po zwarciu się z wrogiem - traci zasadę lekka kawaleria

"Doskonali wojownicy"
Doborowi Tatarzy otrzymują dodatkowa kostkę w walce za każde dwie walczące podstawki.

1. Weź przed opublikowaniem posta sprawdź, czy słownik w przeglądarce działa - jesli nie działa to włącz - a potem popraw błędy.
2. Doskonali Wojownicy - ta zasada daje Kazindżi wyszkolenie 4 w walce wręcz. Poza tym nie ma takiej jednostki jak Doborowi Tatarzy
3. Po co wymyślać nową nazwę zasady na coś co nazywa się "Zaciąg towarzyski"? Ah... dobra już kojarzę - oni dostają za kazde dwie walczące - nie za każde dwie własne walczące - będą świetni w multiwalkach.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 08, 2019 7:04 pm 
Sekretarz królewski/Royal secretary

piotroslav wrote:
Glorfindel wrote:
Sprecyzuj, co masz na myśli.

Dlaczego takie pytanie pada ze strony zespołu autorów gry, do cholery?
Na przykład przy ostrzale, czy masz minus za strzał do rozproszonego?

Ja mam taki pomysł - zacznijcie grać w tego oima sami.
Najlepiej to nagrywajcie w formie edukacyjno-promocyjnej, więcej graczy zainteresujecie, będziecie sami znać zasady, wszyscy skorzystają.

Po pierwsze - nie pytałem Ciebie, tylko Enmę.
Po drugie - przeczytaj dokładnie, co napisał Enma. Dla mnie pytanie bez wyjaśnienia, o co chodzi jest bez sensu. Patrząc na Twoje rozwinięcie pytania Enmy (o ile taka była rzeczywiście intencja pytającego) - skoro poruszają się jak doborowa kawaleria, to kończą ruch w szyku zwartym = strzelasz jak do szyku zwartego. Oczywiście ostrzelanie ich w szarży reguluje zasada doborowej kawalerii.
Po trzecie - jak Ci (i myślę znaczącej większości forumowiczów) doskonale wiadomo nie zajmuję się ani nie zajmowałem pisaniem zasad, więc złośliwości są lekko chybione.
Po czwarte - skoro jesteśmy przy złośliwościach, to powstrzymaj się od nich. Nie rozumiem czemu one służą, być może tak po prostu w internecie masz, że lubisz zwracać na siebie uwagę, ciężko mi to ocenić. Tak czy inaczej wprowadzanie toksycznej atmosfery (niezależnie czy w stosunku do zespołu OiM czy innych forumowiczów) skończy się dla Ciebie kolejnym urlopem od forum (być może permanentnym). Pamiętaj, że nikt nie zmusza Cię do grania w OiM. Jeśli Cię to nie bawi, to sobie to odpuść, szkoda nerwów.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 08, 2019 8:05 pm 
Pachołek/Camp servant

@Glorfindel:
Może przy okazji udałoby się zrobić porządek z Deli zaatakowanym z 2 lub 3 stron. Kazus który opiszę, co i rusz gdzieś wypływa w rozmowach i są z niego podśmiechujki (proszę o niebanowanie za wulgaryzmy!). Chyba co jakiś czas trafia się w grze, inaczej nie byłoby o tym gadek.

Sytuacja prosta - deli przegrywa w walce z 2 przeciwległych stron albo z 3 stron. Normalnie taki oddział ucieka i zostaje zniszczony (str. 61 Podręcznika Gracza). Deli nie uciekają. I pojawia się problem - co się z nimi dzieje:
a) Wygrywający przeciwnik się wycofuje?
b) Nikt się nie wycofuje, oddziały zostają w "kółku graniastym"?
c) Deli zostają zniszczeni? (Nie uciekali, więc wg zasad nie zostają zniszczeni)

Może sprawę rozwiązałoby dodanie w pkt. 1 didaskaliów na st. 194 zdania, że "Deli, który po przegranej walce są w kontakcie z przeciwnikiem z 2 przeciwległych lub 3 stron ulegają zniszczeniu jak jednostka uciekająca" albo czegoś w ten deseń?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 08, 2019 8:23 pm 

ok, dodamy odpowiedni zapis przy wyjaśnieniu doborowej

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 08, 2019 8:28 pm 
Rotmistrz

Jestem jak najbardziej ZA uszczegolnieniem zasad dla nieuciekajacych deli.

Miałem w grze z Oscarem (wydaje mi się że na mistrzostwach Śląska) sytuację gdzie deli zaszarżowali domek obsadzony przez dragonow. Od tyłu wjechali im pancerni. Deli oczywiście przegrali walkę ale co w tej sytuacji powinniśmy zrobić? jeżeli deli nie uciekają to nie mogli być zniszczeni. Domek cofnąć się nie może...

Z tego co pamiętam rozwiązalismy to tak że pancerni wycofali się o 10cm a deli 2cm od budynku ale dla mnie to jakieś kuriozum...

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 08, 2019 8:37 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

przegrywasz walkę nie możesz się wycofać więc giniesz. tak ja bym powiedział. kawaleria wycofuje się tylko w przypadka remisu albo przegranej. Wszystko wynika z zasad.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 08, 2019 9:31 pm 

Dziś niestety nie wrzucimy poprawek do pliku - polepszenie jakości na kartach nie jest taką prostą sprawą, grafik walczy z tematem.
Pewnie za to od razu będzie z wyjaśnieniem Tatarów i Deli :)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 08, 2019 10:14 pm 

Zasieczna Straż:
"Jeżeli jesteś Obrońcą otrzymujesz 2 umocnienia polowe za darmo oraz dodatkowo jedno umocnienie na każde dwie kompanie dragonów pogranicznych. ".

Czy słowo "obrońca" jest użyte celowo zamiast "słabszy" gracz ? W "Opóźnieniu przeciwnika" można wystawiać umocnienia polowe ale nie ma zapisu że gracz słabszy jest "obrońcą". Jako obrońca umocnienia polowe można wystawić chyba tylko w "Obronie przeprawy". (no chyba, że to w scenariuszu zabrakło tego sformułowania).

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 08, 2019 10:29 pm 

Zmienimy na słabszego.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 08, 2019 10:42 pm 

Super!
W iconRUS znalazłem jeszcze takie błędy:
1) Z tabelek artylerii lekkiej zniknęła 4f.
2) Na kartach podjazdów/pułków brakuje spacji w "Ludiej u nas mnoga".

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 71 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]