Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Sun Jul 12, 2020 9:16 am

All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Klaryfikacja zasad gry na forum
PostPosted: Thu Feb 27, 2014 7:47 pm 
Offline
Hetman Wielki Koronny
User avatar

Joined: Mon May 11, 2009 10:15 pm
Posts: 2831
Oficjalne stanowisko firmy Wargamer w sprawie klaryfikacji zasad gry na forum

Nie jest nam znana ani jedna firma z branży gier bitewnych zajmująca się wykładnią on-line zasad do tworzonych przez siebie gier. Uniemożliwiłoby to jej normalne działanie. My także, chcąc zachować możliwość normalnego działania, nie będziemy odpowiadać na forum na bieżąco na pytania dotyczące zasad gry.

Tym niemniej możecie być pewni że czytamy Wasze pytania i odnotowujemy wątpliwości. Zostaną one wyjaśnione oficjalnie w ramach najbliższej aktualizacji FAQ. Mając powyższe na uwadze wyjaśniamy, że:


1. Nie udzielamy na forum ŻADNYCH wiążących interpretacji ani klaryfikacji zasad.

2. Na turniejach oficjalnych obowiązuje podręcznik, FAQ oraz errata.

3. W razie potrzeby wątpliwości na turniejach będą rozstrzygane na bieżąco przez sędziów.

4. Powtarzające się pytania zostaną w razie potrzeby wyjaśnione w następnej edycji FAQ.

5. W regułach do gier bitewnych nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji – stąd w razie wątpliwości uprzejmie prosimy kierować się zdrowym rozsądkiem.

6. Uprzejmie prosimy czytać ze zrozumieniem zasady z podręcznika. Odpowiedzi na znaczną część zadawanych przez Was pytań są tam wyraźnie i w sposób nie budzący wątpliwości zawarte.

7. Nie ingerujemy w klasyfikacje wprowadzane przez graczy w lokalnych środowiskach. Jeżeli gracze wypracują lokalnie wspólne stanowisko co do interpretacji, czy wręcz modyfikacji pewnych zasad, to jest to dla nas w pełni zrozumiałe. Klasyfikacje te jednak nie będą respektowane na oficjalnie organizowanych wydarzeniach związanych z gra Ogniem i Mieczem.

Zespół Ogniem i Mieczem


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Klaryfikacja zasad gry na forum
PostPosted: Sat Mar 01, 2014 12:54 am 
Offline
Hetman Wielki Koronny
User avatar

Joined: Mon May 11, 2009 10:15 pm
Posts: 2831
Krótkie uzasadnienie naszej decyzji, która jak widzę wzbudza wiele kontrowersji.

Udzielenie sensownej i przemyślanej odpowiedzi na pytania na forum wymaga czasem przetestowania sytuacji w praktyce. Czasami też skonsultowania tego na szerszym forum wśród autorów gry. Zdarza się często, że zgłaszane przez graczy problemy są tak wydumane, że właściwie mamy problem z wyobrażeniem sobie przedmiotowej sytuacji w czasie rozgrywki. Nad wszystkim trzeba się pochylić i dokładnie przemyśleć. To nie jest tylko TAK lub NIE argumentowane BO TAK MI SIĘ WIDZI! To nie jest prosta sprawa. Pisanie odpowiedzi on-line na bieżąco przez autora lub członka zespołu jest rozwiązaniem nie do przyjęcia. Wszystko musi mieć sens, musi być odpowiednio przygotowane i przeprowadzone w odpowiedniej kolejności oraz wydane w ustalonej formie. Dlatego też wprowadziliśmy instytucję FAQ, które zanim zostanie opublikowane jest przedmiotem dokładnej analizy. A i tam czasem może się zdarzyć pomyłka – co w mojej opinii jedynie podkreśla fakt, że to co tworzą gracze z regułami naszej gry nie przyśniło się nam autorom nawet w najbardziej mrocznych i pokręconych snach.

Pragnę podkreślić, iż nasze zasady kierujemy do inteligentnych ludzi chcących się dobrze bawić, miło spędzić czas przy grze i ewentualnie wspólnie rozwiązać powstałe w czasie rozgrywki wątpliwości. Jako się rzekło wszystkich sytuacji nie przewidzimy i nie uregulujemy. Zresztą uważam to po prostu za bezcelowe. Jeśli uważacie, że konieczne stworzenie jest własnych klaryfikacji i „house rules” to zachęcamy do ich tworzenia i rozwijania. To jest normalnym mechanizmem, jaki pojawia się przy każdej grze bitewnej. Po prostu tych graczy, którzy zamierzają „twórczo” wykorzystywać zasady i nad towarzyski aspekt gry, bardziej cenią sobie kombinowanie i powergaming, nie zadowoli i następnych 15 FAQ'ów.

W istocie jeden z członków zespołu odpowiada na pytania graczy na anglojęzycznym forum. Gracze spoza Polski nie mają możliwości uczestniczyć w organizowanych przez nas wydarzeniach, nie mogą nas spotkać osobiście na setkach organizowanych pokazów. Nie mogą też liczyć na natychmiastową odpowiedź innych doświadczonych graczy. Stąd, taką pomoc doraźną uznaliśmy za konieczną. Zresztą ich pytania dotyczą zazwyczaj podstawowych mechanizmów gry.

Pozwólcie nam działać w przyjęty przez nas sposób. Staramy się być na tyle efektywni na ile to jest możliwe. Wywieranie nacisku na nas przez ciągłą krytykę naszych działań naprawdę nikomu w niczym nie pomaga a z całą pewności nie przyczynia się do powstawania sympatycznej atmosfery wokół gry.

Konrad Sosiński
Szef zespołu Ogniem i Mieczem


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group