Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Tue May 26, 2020 4:50 am

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 513 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 52  Next
Author Message
 Post subject: Re: Generalnie o modelach pytania/uwagi/propozycje
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 9:39 pm 
Generał Gwardii Królewskiej

Rafał Szwelicki wrote:
Quote:
A któreż to armie prywatne w XVIIw zatrudniały Szwajcarów, do tego w dużej liczbie ? :)

Chyba tylko papieska i króla Francji ;)

W moim poście zabrakło słowa 'polskie' :)
a propos Francji, podrzucę Ci coś jeszcze na mail :)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 10:16 pm 
Hetman Wielki Koronny

zbqj wrote:
skoro generalnie temat o modelach to jeszcze bym napisał co mi tu brakuje z figurek

- piechotę wybraniecką/łanową/kwarcianą
- blistery z artylerią lekką, średnią i ciężką (okrętową?) chodzi za mną model latarni w Gdańsku :)
- piechota szwajcarska (wiele "prywatnych" armii miało ich na stanie)
- armię francuską/angielską/hiszpańską (skoro ma być dystrybucja na Europę to każdy najchętniej kupił by "coś" swojego)
- okręty, statki, łodzie, czajki... coś mnie kusi wojny morskie... :)

- piechota wybraniecka/łanowa - będzie na 100% stosunkowo szybko
- artyleria - to także planujemy blistery z działami oraz boxy z całymi bateriami dział, zaprzęgami, artylerzystami i akcesoriami. blistry szybciej boxy trochę później
- piechota szwajcarska - nie planujemy zgadzam się z uwagami przedmówców
- armie innych krajów zachodnich pewnie kiedyś tak ale najpierw mamy do skończenia jakieś 100 formacji z naszych okolic ergo - nie prędko
- modele morskie - nie planujemy na razie

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 12:02 am 
Pachołek/Camp servant

myślałem o szkotach napisałem szwajcarów... ehhh... przemeczenie

Sister of Battle 2-1-1
Chaos Warriors 2-1-1
Szwecja 3-2-4

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 12:21 am 
Prowiantmagister Cekhauz Lublin

No to znacznie zmienia postać rzeczy ;)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 12:34 am 
Strażnik Wielki Koronny

dobywszypałasza wrote:
Podaję za Radkiem Sikorą.

dobywszypałasza wrote:
Jest to opis przygotowań do bitwy pod Kamieńcem Podolskim 22 X 1633.
Autorem relacji jest Samuel Szymanowski towarzysz husarski w chorągwi Potockiego.Relacja jest pisana wierszem
"...A potym polski żołnierz w polu się szykuje
I już się do potrzeby nawalnej gotuje,
Żelaznymi odziany zbrojmi, kirysami,
Sępiemi powiewając ogromnie skrzydłami.
Rozciągnione chorągwie proporce się wiją
I aż na trzeci szereg w tył szyszaki kryją.
Po bokach leżą szańce blokhauzy kopane..."
R.Sikora, Z dziejów husarii' s.59

No akurat temu bajkopisarzowi nigdy nie uwierze po tym jak przeczytałem farmzony (chyba nawet w tej pozycji) z cyklu siła kopii udezajaca jak nabój z pistoletu 8-| Prace tego osobnika są bez logicznego składu często zabarwiane na siłe emocjami. Gdyby te opisy szarż, paplanine o dupie maryny które to w kisazce kłuszyn opisuje wywalić, to okazało by sie ze mozna jązamknąć w 30 stronach. Nie podchodzi on bezstronnie do tematu co powoduje ze czyta sie to tak jak PRLowską propagande sukcesu.

Samąpozycję z której ów tekst pochodzi (a najlepiej samoźródło czyli oryginał z AGADu lub Narodowej by mnie bardziej interesował

Generalnie wolałbym jakąś ikonografię z okresu w której malarz był naocznym świadkiem użycia takich skrzydeł. Ja jestem zwolennikiem archeologii doświadczalnej(zreszta gdy dla muzeum w Wilanowie będą niedługo robione repliki kopii własnie z drewna Lipowego postaram sie takową potestować, a ze mam gdzie - PW to wyniki mogą być bardzo ciekawe i mocno ośmeiszające pana Sikore ;) )

UWAGA! NIE UŻYWAM EMOTIKONÓW WIĘC NIE TRAKTUJCIE WYPOWIEDZI JAKO ATAKÓW NA SIEBIE

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 1:22 am 
Generał Gwardii Królewskiej

NairoD wrote:
No akurat temu bajkopisarzowi nigdy nie uwierze po tym jak przeczytałem farmzony (chyba nawet w tej pozycji) z cyklu siła kopii udezajaca jak nabój z pistoletu 8-| Prace tego osobnika są bez logicznego składu często zabarwiane na siłe emocjami. Gdyby te opisy szarż, paplanine o dupie maryny które to w kisazce kłuszyn opisuje wywalić, to okazało by sie ze mozna jązamknąć w 30 stronach. Nie podchodzi on bezstronnie do tematu co powoduje ze czyta sie to tak jak PRLowską propagande sukcesu.

Samąpozycję z której ów tekst pochodzi (a najlepiej samoźródło czyli oryginał z AGADu lub Narodowej by mnie bardziej interesował

Generalnie wolałbym jakąś ikonografię z okresu w której malarz był naocznym świadkiem użycia takich skrzydeł. Ja jestem zwolennikiem archeologii doświadczalnej(zreszta gdy dla muzeum w Wilanowie będą niedługo robione repliki kopii własnie z drewna Lipowego postaram sie takową potestować, a ze mam gdzie - PW to wyniki mogą być bardzo ciekawe i mocno ośmeiszające pana Sikore ;) )

Sugerowałbym trochę więcej szacunku, jeśli nie do autora prac to przynajmniej dla osoby i tego do jak wielu źródeł dotarł Radek.Życzę i Tobie dotarcia do tak ogromnego zasobu źródeł :) Zarzucasz Radkowi kłamstwo w sprawie relacji Szymanowskiego? Na czym to opierasz? To że Radek czasem się myli i upiera się przy swoim, nie jest niczym nowym. Każdy popełnia błędy i każdemu wolno je popełniać.Radek wykonał też całą masę dobrej roboty odkłamując parę mitów. Warto to choćby zauważyć nie mówiąc o docenieniu.Radek nie przekłamuje źródeł, co najwyżej czasem naciąga, to wszystko. Sugerowałbym wielu badaczom, zamiast krytykować udać się do archiwum i poczytać rękopisów tak jak robi to Radek.

W czym źródła ikonograficzne miałyby mieć przewagę nad pisemnymi przekazami? Owszem te pierwsze bardzo często robią sporo zamieszania w badaniach i często wprowadzają w błąd.Nie przeceniałbym ich wartości, choć nie wątpliwie mają swoje ważne miejsce w badaniach historycznych. Czym źródła ikonograficzne miałyby być lepsze niż relacja naocznego świadka i uczestnika wydarzeń??? :?: :idea: Zresztą ikonografia także potwierdza tezę z relacji.Poematów Szymanowskiego nie trzeba szukać w archiwach, ale w antykwariatach :) . Ta pozycja jest jeszcze objęta prawem autorskim , nie dawno było wznowienie :) Trzeba czytać , a potem stawiać zarzuty, nie odwrotnie.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 2:26 pm 
Pocztowy/Retainer

Radosław Sikora odwala kawał dobrej roboty iconSPARTA choć też mnie trochę irytuję np to 'maniakalne' usprawiedliwianie niepowodzeń husarii.
NairoD wrote:
. Gdyby te opisy szarż, paplanine o dupie maryny które to w kisazce kłuszyn opisuje wywalić, to okazało by sie ze mozna jązamknąć w 30 stronach. Nie podchodzi on bezstronnie do tematu co powoduje ze czyta sie to tak jak PRLowską propagande sukcesu.

Wg mnie książka jest świetna ,zupełnie nowe spojrzenie na tą bitwę i autor jest jak najbardziej obiektywny.

Last edited by Corsarii on Sun May 12, 2013 12:55 pm, edited 2 times in total.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 3:13 pm 
Pachołek/Camp servant

Quote:
ale najpierw mamy do skończenia jakieś 100 formacji z naszych okolic ergo - nie prędko

wymień ich choć ze 20...

Sister of Battle 2-1-1
Chaos Warriors 2-1-1
Szwecja 3-2-4

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 3:36 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

Sosna wrote:
zbqj wrote:
skoro generalnie temat o modelach to jeszcze bym napisał co mi tu brakuje z figurek

- piechotę wybraniecką/łanową/kwarcianą
- blistery z artylerią lekką, średnią i ciężką (okrętową?) chodzi za mną model latarni w Gdańsku :)
- piechota szwajcarska (wiele "prywatnych" armii miało ich na stanie)
- armię francuską/angielską/hiszpańską (skoro ma być dystrybucja na Europę to każdy najchętniej kupił by "coś" swojego)
- okręty, statki, łodzie, czajki... coś mnie kusi wojny morskie... :)

- piechota wybraniecka/łanowa - będzie na 100% stosunkowo szybko
- artyleria - to także planujemy blistery z działami oraz boxy z całymi bateriami dział, zaprzęgami, artylerzystami i akcesoriami. blistry szybciej boxy trochę później
- piechota szwajcarska - nie planujemy zgadzam się z uwagami przedmówców
- armie innych krajów zachodnich pewnie kiedyś tak ale najpierw mamy do skończenia jakieś 100 formacji z naszych okolic ergo - nie prędko
- modele morskie - nie planujemy na razie

A kiedy planujecie Jazdę Wołoską i Deli.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 3:48 pm 
Sekretarz królewski/Royal secretary

Samej Moskwy będzie kilkanaście :)

Wejdź w Strefę Gracza na stronie głównej , zobacz ile formacji ma tylko adnotację "opis jednostki" , dodaj te modele, które mają profil, a nie mają modeli (nawet w RON : Wołosi, Petyhorcy) i z 50 spokojnie Ci wyjdzie. Do tego są Prusacy, Siedmiogród itp.

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 513 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 52  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]