Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Thu Oct 29, 2020 6:14 pm

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 513 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 52  Next
Author Message
 Post subject: Re: Generalnie o modelach pytania/uwagi/propozycje
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 7:33 pm 
Strażnik Wielki Koronny

dobywszypałasza wrote:
Sugerowałbym trochę więcej szacunku, jeśli nie do autora prac to przynajmniej dla osoby i tego do jak wielu źródeł dotarł Radek.

Wybacz ale szacunek mam do każdego natomiast nie sznuje ludzi biorących z kosmosu takie "nowum" jak porównania kopii do pocisku z bronipalnej nie podając na to żadnych sensownych wyliczeń. Książka o której wspomniałeś bardzo zniechęciła mnie do autora, zwłaszcza że niema w niej żadnego logicznego tokurozumaowania a pokrętny bełkot zajezdzający nawet populistycznymi hasłami.

dobywszypałasza wrote:
Życzę i Tobie dotarcia do tak ogromnego zasobu źródeł :)

Dziękuję :) Przyjmuję to za dobra monetę ;)

dobywszypałasza wrote:
Zarzucasz Radkowi kłamstwo w sprawie relacji Szymanowskiego? Na czym to opierasz?

Co do samej relacji nie twierdze ze jest nieprawdziwa ale aby docenić wagę takiej relacji należy zapoznac się z całą relacją a nie wybranym fragmentem.

Spotkałem sie już wielokrotnie szukając źródeł z takim własńie użyciem materiałów gdzie cytowany fragment wydała się bardzo obiecujący ale po zapoznaniu się z całością cytowanego dzieła okazywało się że znaczenie tego opisu miało zupełnie inny wydźwięk w kontekście źródła.

dobywszypałasza wrote:
To że Radek czasem się myli i upiera się przy swoim, nie jest niczym nowym. Każdy popełnia błędy i każdemu wolno je popełniać.

W moim odczuciu jak na doktora popełnia on zdecydowanie ze duzo błędów. Aczkolwiek jak sam napisaleś kazdy moze je popełniać. Ja mamnadzieje iż popełnie znacznie mniej błedów niż pan Sikora.

dobywszypałasza wrote:
Radek nie przekłamuje źródeł, co najwyżej czasem naciąga

Wybacz ale dla mnie takie podejście do tematu jest poprostu kłamaniem. Naciąganie, zwłaszcza źródeł jest dla mnie niczym innym jak ich przekłamywaniem

dobywszypałasza wrote:
Sugerowałbym wielu badaczom, zamiast krytykować udać się do archiwum i poczytać rękopisów tak jak robi to Radek

No cóż domeną każdego badacza jest przekopywanie archiwów i to akurat splendoru mu nie dodaje a jedynie pokazuje że się stara

dobywszypałasza wrote:
W czym źródła ikonograficzne miałyby mieć przewagę nad pisemnymi przekazami? Owszem te pierwsze bardzo często robią sporo

zamieszania w badaniach i często wprowadzają w błąd.Nie przeceniałbym ich wartości, choć nie wątpliwie mają swoje ważne miejsce w badaniach historycznych.

Czym źródła ikonograficzne miałyby być lepsze niż relacja naocznego świadka i uczestnika wydarzeń??? :?: :idea: Zresztą ikonografia także potwierdza tezę z relacji.Poematów Szymanowskiego nie trzeba szukać w archiwach, ale w wariatach :) . Ta pozycja jest jeszcze objęta prawem autorskim , nie dawno było wznowienie :) Trzeba czytać , a potem stawiać zarzuty, nie odwrotnie.
[/quote]

Jak już napisałem z chęcią się z ową pozycją zapoznam (aczkolwiek aktualnie interesują mnie pozycje traktujące nie o husarii a innej dziedzinie XVII wojskowości)

Co do wartości samej ikonografii ważne dla mnie jest by malarz który malował dzieło był naocznym świadkiem tego co maluje. Takich malarzy jest jednak

niewielu. Mniejszą wartość mają obrazy malowane przez malarzy na podstawie opisów uczestników owych zajśćaczkolwiek tu już (czego przykładó jest bardzo

wiele) świadków często ponosi fantazja i powstają naprawde różne twory (nie mowie tu o XVII ikonografi ale o całości). Najmniejszą wartość (dla mnie zerową) mają malunki wykonane na podstawie innej ryciny bądź też pokazujące wydarzenia z prezd np 100 lat poniewaz malarz nie wie co maluje często upraszczając

bądźdodając inne cuda.

Co zaś tyczy się przekazów pisemnych tu mamy cięższy orzech do zgryzienia gdyż często dochodzi tu do przekłamań w rozumieniu poszczególnych zwrotów w wyniku

bariery językowej jaka istnieje pomiędzy językiem współczesnym a XVII wiecznym. Pamiętac należy iż w XVII wieku rozróżniamy aż 5 róznych sposobów zapisywania

języka polskiego w których nawet zmiana przecinka zmienia czasami znaczenie. Często na tym polu badacze nie pokładają zaufania w ludziach którzy daną

tematykę badali długo przed nami. Mieli oni znacznie mniejszą barierę pomiędzy badanym okresem a swoimi czasami i o wiele większy materiał (a zarazem

świezszy) niż my współcześnie. W związku z powyższym do źródeł pisanych podchodzę zawsze bardzo ostrożnie tak jak do oryginalności samych zbroji husarskich

ktore znajdują się w zbiorach muzealnych w całej Polsce (jak i tez za granicą). Niedługo w Muzeum Pałac w Wilanowie odbędzie się otwarta konferencja o samej

Husarii na którą wszystkich serdecznie zapraszam

Na chwilę obecną wśród badaczy współczesnego XVII wieku dla mnie sforują się w czołówce dwa znane nazwiska. Są to panowie Nagielski i Gawęda. Przy nich pan Sikora wypada bardzo blado ze swoimi "kopiami pistoletowymi" (przepraszam że czepiłem sie tak tego tematu ale jako student uczelni technicznej

UWAGA! NIE UŻYWAM EMOTIKONÓW WIĘC NIE TRAKTUJCIE WYPOWIEDZI JAKO ATAKÓW NA SIEBIE

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 7:36 pm 
Strażnik Wielki Koronny

Przepraszam ale mi sie jakośpost rozjechał. Jak chciałem edytować to nawet klikąćnei mogłęm bo forum jeździć zaczeło 8-|

UWAGA! NIE UŻYWAM EMOTIKONÓW WIĘC NIE TRAKTUJCIE WYPOWIEDZI JAKO ATAKÓW NA SIEBIE

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Mar 03, 2011 7:28 pm 
Fältherren

NairoD wrote:
Na chwilę obecną wśród badaczy współczesnego XVII wieku dla mnie sforują się w czołówce dwa znane nazwiska. Są to panowie Nagielski i Gawęda. Przy nich pan Sikora wypada bardzo blado ze swoimi "kopiami pistoletowymi" (przepraszam że czepiłem sie tak tego tematu ale jako student uczelni technicznej

Nie mam niestety czasu odniesc sie do calej dyskusji, wiec tylko uwaga co do tego fragmentu. Nie wiem na ile jestes rozczytany we wspolczesnych pracach o XVII wieku, ale, z calym szacunkiem dla Marcina Gawedy, nie dokonal on zadnych powaznych odkryc, nie dotarl do nieznanych do tej pory zrodel czy nie obalil kilku pokutujacych w polskiej historiografii mitow. A tymczasem Radek ma juz na koncie takie dokonania, w tym obalenie mitu Teodorczyka ktory byl do tej pory powielany w wielu pracach. Prof. Nagielski to swietny badacz ale i jemu, jak kazdemu, zdarza sie popelniac bledy - patrz jego praca o bitwie pod Warszawa. Sugerowalbym bym Dorianie nieco wiecej samokrytyki i pokory - napisz jakies ciekawe artykuly, dotrzyj do zrodel ktorymi nikt sie do tej pory nie zajal ;)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Mar 03, 2011 9:48 pm 
Prowiantmagister Cekhauz Lublin

Powracając do pierwotnego tematu...

NairoD dzięki za radę z wiertłem. Mam takie o 1mm grubości i jest bardzo dobre do tego typu zabiegów.. szkoda że nie wpadłem na to wcześniej ;)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 12:37 pm 
Hetman Wielki Koronny

Panowie, jak tak ogólnie prośba - PAX między chrześcijany. Nie ma o co kruszyć kopii. Husarskich bądź nie ze skrzydłami czy bez nich. Trochę powściągnijcie wodzę rumaków i więcej wzajemnego szacunku. Jesteśmy pasjonatami i ludźmi z pasją - nie jest takich osób specjalnie wiele. Szczególnie w takich tematach wiec proszę szanujmy się. Ok?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 2:01 pm 
Pachołek/Camp servant

słusznie, i tak mamy blade nędzne albo w ogóle nam brak pojęcia jak się wtedy żyło... kiedyś zrobiliśmy eksperyment, kumpel który poluje na pyt ile by trwało upolowanie kuropatwy/głuszca czy innego ptaszyska po namyśle dał nam odp około 2h, a wypatroszyć? jeszcze 1h

- wstaliśmy na turnieju w Liwie o 8 rano, kumpel poszedł do GS po kurczaka
- 11.00 "kurczak" upolowany i wypatroszony
- 13.30 rozpalenie ogniska i zagotowanie rosołu z kury 2.5h

bez soli, bez pieprzu, jedna marchewka, jedna pietruszka, seler... OHYDA

jak na warunki średniowiecza byłby to luksusowy posiłek, mięso i rosół, dla dużej części społeczeństwa jeden na rok... w XVII wiele się nie zmieniło... i ci ludzie codziennie musieli tak walczyć o byt, my wieczorem byliśmy w domu, ciepły prysznic pizza, i spać...

Sister of Battle 2-1-1
Chaos Warriors 2-1-1
Szwecja 3-2-4

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 2:23 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

NairoD wrote:
Wybacz ale szacunek mam do każdego natomiast nie sznuje ludzi biorących z kosmosu takie "nowum" jak porównania kopii do pocisku z bronipalnej nie podając na to żadnych sensownych wyliczeń.

Czesto wystarczy szacunek. Tutaj istotny jest pęd i punkt przylozenia. Jesli koniec kopii dla uproszczenia przyjmiemy za rowny pociskowi od muszkietu, to strate na predkosci w pedzie husarz rownowazy zdecydowanie wieksza masa. I dlatego mi, rowniez studentowi uczelni technicznej takie szacunki nie wydaja mi sie wziete z kosmosu.
Ale postanowiłem policzyć = masa kuli 50gram 0,05 kg, prędkość wylotowa 250-300 m/s - przyjmimy ze udezeniowa 200 m/s. daje nam to pęd 10 kg *m/s.
teras husarz - przyjmnijy sporego, 600 kg konia, husarz 75kg w zaokrągleniu 700 kg. Prędkość galopu przyjmimy na 500m/min, czyli 8.33 m/s (cwał to nawet 750). Daje to nam ok 5800 kg *m/s. Czyli jesli powierzchnia uderzenia kopi jest nie wieksza niz 500 kul, to lepiej dostac kulą. O czym dobitnie swiadcza przypadki żołnierzy trafionych kula w monetę, medalik czy papierośnice. Kulę przeżyli, kopii to nie zrobiłoby różnicy ;)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 3:20 pm 
Strażnik Wielki Koronny

Radziu dalej nie ma tu wyliczeń pana sikory tylko twoje. Zobaczymy jak sie nam kopia zachowa (zrekonstruowana z kopii w krakowie) na testach w tunelu wydziału samochodowego (mają akurat kamery i inne urzadzenia pomiarowe niezbędne do testu).

Panowie nie zrozumcie mnie źle. Nie neguje w zaden sposób pracy naukowej pana Sikory ale wymagam od jego prac logicznego toku rozumowania który występuje u wcześniej wymienionych panów. W jego pracach panuje poprostu chaos którego nigdy nie powinno byc u człowieka który bądź co bądź osiągną tytuł naukowy doktora. Nie chce tego dalej drazyć bo jak juz napisano nie ma to najzwyczajniej sensu.

Dla miłośników XVII wieku i husarii na osłode tej burzy mam zaproszenie na konferencje w całości poświęconej husarii która odbędzie się w muzemu w Wilanowie. Chętni którzy chcieli by otrzymać zaproszenie zapraszam na PM. Gdy bedzie już znana dokładna data wydazenia powieszę ogłoszenie w dziale XVII wiek

pozdrawiam

NairoD

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 4:12 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

ja jestem chetny publicznie ;)
Dorian - realizujesz polsko-historyczna wersje pogromcy mitow? ;)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 4:51 pm 
Strażnik Wielki Koronny

ragozd wrote:
ja jestem chetny publicznie ;)
Dorian - realizujesz polsko-historyczna wersje pogromcy mitow? ;)

Coś w tym stylu aczkolwiek nie tak na pałe i wariata. Poprostu pojawiła sie opcja zrobienia kopii z prawdziwego zdarzenia (a nie z pcv jak niektóre grupy rekonstrukcji czynią). To będą kopie wykonane na wzór krakowskiej kopii husarskiej (wymiezonej co do mm, zwazonej i obfotografowanej). Gdy tylko kopia zostanie zaczeta (aktualnie walczymy ze zdobyciem dobrego materiału na kopie) zgłaszam sie na wydziale i rezerwuje sobie termin :D

Test polegać bedzie na rozpędzeniu kopii (tu trwają dyskusje nad konkretną prędkością) i udezenie nią w figure piechura w napierśniku (figur bedzie 6 na drodze). Tylko na te figury potzreba funduszy ktorych aktualnie brak. Nie jest to jednak problem nie do przeskoczenia

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 513 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 52  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]