Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Sun Nov 17, 2019 2:01 pm

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 889 posts ]  Go to page Previous  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 89  Next
Author Message
 Post subject: Re: Pytania początkującego (cz. VI)
PostPosted: Wed May 22, 2019 1:49 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

Kniaz Debran wrote:
2. Rajtrzy zetknęli się z mołojcami rejestrowymi(w szyku rozproszonym) od przodu tylko"kantem" skrajnych podstawek czy jako wyrównanie robię nimi obrót (jak cyrklem) tak że stykają się bokiem zamiast przodem większą ilością podstawki czy staje w miejscu i bije tylko ta w styku?

Bije tylko ta w styku. Zasady mówią, że przed każdą faza poruszania się jednostki szarżującej określa się krawędź w celu szarży. jesli przed wykonaniem ruchu była to przednia krawędź, to po wykonaniu ruchu jednostka musi atakować przednią krawędź (wyjątki: szarża wykonywana przez jednostki w szyku rozproszonym).

Jako szarżujący zazwczaj masz możliwość przeprowadzenia szarży tak aby zmaksymalizować / zminimalizowac ilość styku (czasem opłaca się tak, czasem tak).

Co do pierwszego to sie musi jakiś kozak wypowiedzieć. Mnie sie wydaje, że musi być przed drugim ruchem szarżującym, bo po drugim ruchu już są w zwarciu i nie moga sie ruszac. Chyba że mają coś innego napisane w swojej zasadzie specjalnej...

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 22, 2019 2:08 pm 
Towarzysz/Companion

ad1. Mołojcy nie chowają się za piki, w rozumieniu zasady z Formacji Muszkietersko-Pikinierskiej. W swojej fazie ruchu (niezależnie czy mają rozkaz Obrona czy Ruch) mogą zmienić szyk, ale jeśli tego nie zrobią, mogą się obudzić w sytuacji dla siebie niezbyt komfortowej.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 22, 2019 2:09 pm 

No to jakiś Kozak się wypowie.

"Jeżeli z rozproszoną Jednostką zetknełaby sie Szarżująca wroga Jednostka (także gdy szarżujący zetknęliby się z mołojcami ze spisami) to przed wykonaniem ruchu przez szarżującego należy połączyć strzelców z mołojcami ze spisami i wykonać test Wyszkolenia Jednostki. Niezdany test oznacza że mołojcy zostają Zdezorganizowani. Strzelców po takiej ucieczce możesz dostawić z dowolnej strony spiśników."

Cytat pochodzi z opisu zasady przy statystykach Mołojców.

A odpowiadając na pytanie, to ja bym ich ruszył dopiero w dodatkowym, bo wtedy szarżujący się z nimi zetknie.

"Jakiej wdzięczności doznało wojsko Zaporoskie za krew w obronie Rzeczypospolitej przelaną? Gdzie przywileje kozackie? Wolnych kozaków w chłopów chcą zmienić. Chcę wojny z nimi, nie z królem. Król to jest ojciec, a Rzeczpospolita – matka."

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 22, 2019 2:17 pm 
Towarzysz/Companion

A to sorry, chyba namieszałem. Dawno Kozakami nie grałem...

Ja chyba bardziej miałem na myśli moment, kiedy mołojcy są normalnie w szyku zwartym jako całość, strzelcy z przodu, spiśnicy z tyłu.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 22, 2019 2:20 pm 

Kozacy powinni siać zamęt w szeregach wrogów :)

Ale aby nie siali go w zasadach, to dodam że powołałem się na zasadę "sławetne to wojsko zaporoskie"

"Jakiej wdzięczności doznało wojsko Zaporoskie za krew w obronie Rzeczypospolitej przelaną? Gdzie przywileje kozackie? Wolnych kozaków w chłopów chcą zmienić. Chcę wojny z nimi, nie z królem. Król to jest ojciec, a Rzeczpospolita – matka."

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 22, 2019 8:25 pm 

I tak też ja to rozumiem. Jeśli nie ma nic w zasięgu ruchu podstawowego można deklarować szarże na dowolny oddział w polu widzenia. Byłoby trochę głupie gdyby strzelcy uciekali do spiśników i ryzykowali dezorganizacje pod naporem tylko "srogiego spojrzenia", a w tym czasie w przypadku utraty ich z pola widzenia albo kontaktu incydentalnego przeciwnik może wszarżować w co innego. Poza tym jest szansa że jeśli w ruchu podstawowym przeciwnik nie zetknie się ze strzelcami to zostanie ostrzelany w wypadku posiadania przez nich rozkazu "obrona"

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Jun 07, 2019 8:35 pm 

Pytanie odnośnie szyku rozproszonego.
Oddział strzelający z szyku rozproszonego strzela ze wszystkich podstawek niezalerznie od ustawienia czy tylko z pierwszego szeregu i czy są jakieś dodatkowe obostrzenia?(pytam bo ostatnio grałem przeciwko kozakom w wiosce i ilość kości z mołojców zza płotku była druzgocąca)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Jun 07, 2019 9:52 pm 
Namiestnik

Podstawki w szyku rozproszonym nie blokują pola widzenia, ale blokują pole ostrzału (wyjątek to łuk, którym można strzelać z dalszych szeregów, ale 1 kostką na podstawkę). Mołojcy jak są w szyku zwartym strzelają 2 kośćmi z 1 szeregu lub 1 z drugiego.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Sat Jun 08, 2019 1:30 am 
Porucznik/Lieutenant

Koledze chodziło o szyk rozproszony, w którym druga linia strzela między przerwami w pierwsze linii.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Sat Jun 08, 2019 6:17 am 

Lubelak wrote:
Koledze chodziło o szyk rozproszony, w którym druga linia strzela między przerwami w pierwsze linii.

i o to mi chodziło bo znajomy strzela wszystkimi podstawkami bez względu na ich przerwy lub ich brak ;)

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 889 posts ]  Go to page Previous  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 89  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]