Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Sun Oct 20, 2019 12:34 am

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Karakol
PostPosted: Tue Jun 27, 2017 3:54 pm 
Namiestnik

Pavcio wrote:
http://forum.oim.wargamer.pl/viewtopic.php?f=21&t=253&p=26586&hilit=Karakol+manewr#p26586
W tym miejscu jest napisane iż karakol można wykonać po 2 manewrach specjalnych.
Poza tym kiedy można wykonać manewry specjalne gdy posiada się rozkaz obrona?

1. Post do którego linkujesz dotyczy Szwedów - w szczególności chodzi o zasadę, która daje Ci dodatkowy manewr specjalny
2. Sprawdź sobie pierwszy akapit podręcznika w rozdziale 'Manewry'.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jun 27, 2017 3:58 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

Chciałbym wykonać manewry specjalne przy rozkazie obrona. Kiedy mogę je wykonać?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jun 27, 2017 3:59 pm 
Namiestnik

Sprawdź sobie pierwszy akapit podręcznika w rozdziale 'Manewry'.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jun 27, 2017 3:59 pm 
Chorąży/Ensign

W fazie ruchu

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jun 27, 2017 4:06 pm 
Namiestnik

Nom, tylko nie jest to cała prawda.
Jak sobie zobaczysz, że manewrem jest np. przejście przez przeszkodę, to się okaże, że nie tylko w fazie ruchu.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jun 27, 2017 4:08 pm 

Podręcznik mówi o poruszaniu się - skąd nowy gracz ma wiedzieć takie niuanse - a nie fazie ruchu, cóż manewry można robić w fazie ruchu choć nie mam rozkazu ruchu. Cóż wording nie jest mocną stroną tego podręcznika.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jun 27, 2017 4:08 pm 

Chodzi tak naprawdę o 2 sytuacje:

1. Kawaleria z bronią palną i zasadą dryl wojskowy deklaruje karakol. Zgodnie z zasadą karakolu nie może wykonać manewru w fazie ruchu, więc przemieszcza sie pierwszym szeregiem o 10cm w przód. W następnej fazie (fazie walki) chce wykorzystać manewr specjalny zwrot o 90 stopni i strzelić we wroga którego ma na flance używając zasady karakolu (z 3 szeregów) czy tak może?

2. Kawaleria z bronią palną i drylem wojskowym deklaruje karakol, w fazie ruchu idzie 10 cm do przodu, w fazie walki chciałaby wykorzystać 2 razy manewr specjalny który pozwala się przesunąć w dowolną stronę o 2 cm po czym wypali z karakolu ( z 3 szeregów), czy tak może?

Dobra, doczytałem 2 ostatnie posty, chyba mam już jasność

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Jun 27, 2017 5:05 pm 

Ok, czyli wyjaśnione, Karakol nie nadaje się do walki z wrogiem który jest mobilny bowiem jeźdźcy go wykonujący nie mogą zareagować na zmiany na polu walki-są zbyt zafascynowani jeżdżeniem do przodu i do tyłu by zawracać sobie głowę pierdołami typu flankowanie przez przeciwnika.

piotroslav wrote:
Pavcio wrote:
http://forum.oim.wargamer.pl/viewtopic.php?f=21&t=253&p=26586&hilit=Karakol+manewr#p26586
W tym miejscu jest napisane iż karakol można wykonać po 2 manewrach specjalnych.
Poza tym kiedy można wykonać manewry specjalne gdy posiada się rozkaz obrona?

1. Post do którego linkujesz dotyczy Szwedów - w szczególności chodzi o zasadę, która daje Ci dodatkowy manewr specjalny
2. Sprawdź sobie pierwszy akapit podręcznika w rozdziale 'Manewry'.

Ad 1. Ale i tak grupa postów którą cytuję zgodnie z informacjami które teraz zostały zawarte w tym temacie jest błędna. Nie mogę wykonać manewrów, np w postaci obrotu o 90 stopni w karakolu.
Dlatego też nie dziw się że ludzie się pytają skoro rozwinięcie zasad na forum jest "Stare" a w FAQ o karakolu nie ma tej kwestii podanej.
Ad 2. Mam dostęp tylko do małego podręcznika w którym jest napisane:
"Manewry dzielimy na Manewry Specjalne – wykonywane
w Obronie i Manewry w Ruchu, które można
wykonać w czasie Poruszania się lub w pewnych
sytuacjach w Szarży. "
Skąd jako nowy gracz mam wiedzieć, że manewr w obronie nie jest możliwy w ostrzale obronie (jedyny punkt w całej rozpisce tzw. porządku gry gdzie występuje słowo Obrona), który natomiast jest zależny od rozkazu obrona. Przytoczę ww. rozpiskę porządku gry
Faza Inicjatywy
-Faza Rozkazów
-Faza Ruchu
-Faza Walki
- Etap Ostrzał w  Obronie
- Etap Walka Wręcz
• Dodatkowy Ruch Szarżujących
• Ogień w Reakcji
• Ostrzał w  Szarży
• I  runda Walki Wręcz
• Rozstrzygnięcia wszystkich walk
• Ucieczki i Wycofania
• Pościgi
• II runda Walki Wręcz
• Rozstrzygnięcia wszystkich walk
• Ucieczki i Wycofania
- Etap Ostrzał po Ruchu
-Faza Reorganizacji
Więc prosiłbym o wyrozumiałość ale sam podręcznik w połączeniu z wiedzą zawartą forum stanowi nie-lada wyzwanie dla początkującego gracza, zwłaszcza, że temat karakolu i manewrów był wałkowany wielokrotnie na forum i za każdym razem był zapis że jest to możliwe (wpisać należy "karakol manewry" w wyszukiwarce). A tu jedyną odpowiedzią którą uzyskujemy od zaawansowanych graczy-parząc na staż na forum to "zajrzyj se do książki".

Rozumiem, że denerwują was pytania początkujących graczy, zwłaszcza na tak błahe tematy, ale chciałbym wiedzieć czy jest w ogóle sens wystawiać zachodnią jazdę, np Kirasjerów cesarskich przeciwko Tatarom i teraz wyłączywszy etap ostrzału po ruchu nie widzę takiej opcji,bowiem przed szarżą po prostu mi uciekną.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jun 28, 2017 11:19 am 
Namiestnik

Raven wrote:
Chodzi tak naprawdę o 2 sytuacje:

1. Kawaleria z bronią palną i zasadą dryl wojskowy deklaruje karakol. Zgodnie z zasadą karakolu nie może wykonać manewru w fazie ruchu, więc przemieszcza sie pierwszym szeregiem o 10cm w przód. W następnej fazie (fazie walki) chce wykorzystać manewr specjalny zwrot o 90 stopni i strzelić we wroga którego ma na flance używając zasady karakolu (z 3 szeregów) czy tak może?

2. Kawaleria z bronią palną i drylem wojskowym deklaruje karakol, w fazie ruchu idzie 10 cm do przodu, w fazie walki chciałaby wykorzystać 2 razy manewr specjalny który pozwala się przesunąć w dowolną stronę o 2 cm po czym wypali z karakolu ( z 3 szeregów), czy tak może?

Dobra, doczytałem 2 ostatnie posty, chyba mam już jasność

1. Nie.
2. Nie.
Możesz sobie zrobić zwrot, czy przesunięcie na początku ruchu. Jak już zaczniesz karakol, nie możesz już się poruszyć.
Pavcio wrote:
Ok, czyli wyjaśnione, Karakol nie nadaje się do walki z wrogiem który jest mobilny bowiem jeźdźcy go wykonujący nie mogą zareagować na zmiany na polu walki-są zbyt zafascynowani jeżdżeniem do przodu i do tyłu by zawracać sobie głowę pierdołami typu flankowanie przez przeciwnika.

Nie. Mobilność przeciwnika nie ma tu nic do rzeczy. Karakol, czy kontrmarsz są wyśmienite na Tatara, bo zwykle strzelasz całym oddziałem, a nie tylko 1 szeregiem i ostrzał jest rozłożony na dwie różne fazy, vo sprawia, ze potencjalnie powodujesz w każdej z tych faz testy morale od ostrzału z broni palnej (o ile masz ich na bliskim zasięgu).
Jakbyś ustawił sobie muszkieterów frontem do lasu, a tyłem do przeciwnika, po czym przeciwnik zaszarżuje Ci ich i dostawi się w pierwszym ruchu szarżującym, to będziesz narzekał, że gra jest bez sensu, bo muszkieterzy nie mają się jak odwrócić, bo są zbyt zajęci podziwianiem piękna przyrody?

Pavcio wrote:

Skąd jako nowy gracz mam wiedzieć, że manewr w obronie nie jest możliwy w ostrzale obronie (jedyny punkt w całej rozpisce tzw. porządku gry gdzie występuje słowo Obrona), który natomiast jest zależny od rozkazu obrona.
(...)
Więc prosiłbym o wyrozumiałość ale sam podręcznik w połączeniu z wiedzą zawartą forum stanowi nie-lada wyzwanie dla początkującego gracza, zwłaszcza, że temat karakolu i manewrów był wałkowany wielokrotnie na forum i za każdym razem był zapis że jest to możliwe (wpisać należy "karakol manewry" w wyszukiwarce). A tu jedyną odpowiedzią którą uzyskujemy od zaawansowanych graczy-parząc na staż na forum to "zajrzyj se do książki".

Rozumiem, że denerwują was pytania początkujących graczy, zwłaszcza na tak błahe tematy, ale chciałbym wiedzieć czy jest w ogóle sens wystawiać zachodnią jazdę, np Kirasjerów cesarskich przeciwko Tatarom i teraz wyłączywszy etap ostrzału po ruchu nie widzę takiej opcji,bowiem przed szarżą po prostu mi uciekną.

Jeśli pytasz o manewry, to wypadałoby przeczytać rozdział o manewrach. I skoro już przeczytałeś sobie akapit, który Ci poleciłem, to powinieneś zauwazyć dwie rzeczy:
1. Nie jest kursywą, więc nie jest elementem reguły gry, tylko wstępnym wyjaśnieniem o co chodzi.
2. Zauważyłbyś, ze manewry są podzielone na dwa rodzaje - 'Manewry Specjalne' i 'Manewry w Ruchu'
3. Chwilę niżej masz wyjaśnione co dokładnie te definicje oznaczają.
Masz dostęp do małego podręcznika, który jest najbardziej aktualną rzeczą jaką możesz z perspektywy zasad mieć (jak podręcznik ukaże się oficjalnie, to de facto można by je skasować).

Więc jak ktoś zadaje pytanie o zasady w taki sposób, że ja odnoszę wrażenie, że ich zwyczajnie nie przeczytał, to go odsyłam do zasad, zamiast podawać mu wykładnię ( bo zwykle w takich sytuacjach zaczyna się czepianie się takiego gracza danej wykładni, albo przekręcanie jej bo coś tam innego sobie wymyślił).
Szacunek dla Ciebie, że próbowałeś znaleźć odpowiedź na forum samodzielnie i dobrze, że pytasz, gdy kwestia jest dalej nie jasna, ale...
Im bardziej ogólne pada pytanie, tym mniej konkretnie można na nie odpowiedzieć.
Dlatego w końcu zapytałem o przykład 'manewru w fazie walki', bo pytanie nie miało dla mnie żadnego sensu.

Natomiast co do taktyki armii zachodnich przeciwko armiom typu iconTAT iconTUR to polecam Ci szukać taktyk, czy zadawać te pytania w tematach danych frakcji.
Od siebie dodam, że granie przeciwko tym armiom jest trudne bez względu na typ armii.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jun 28, 2017 5:18 pm 

Akurat jeśli chodzi o czytanie podręcznika to wyraźnie zaznaczyłem czym jest spowodowane moje pytanie. Natomiast jeśli chodzi o zadawanie pytania na konkretnym forum to oczywiście mogę skopiować to pytanie na wszystkich działach dotyczących zachodniego sposobu walki, ale czy nie lepiej byłoby zebrać wiedzę w jednym miejscu?

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]