Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Wed Jul 24, 2019 12:18 am

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Gdzie się podziały kopie.
PostPosted: Wed May 29, 2019 8:32 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

Hej!
Miałem dzisiaj taką sytuację. Husaria (z kopiami) z rozkazem "Ruch" została zaszarżowania przez inną jednostkę kawalerii. I turę walki husaria stoczyła bez kopii zgodnie z zapisem zasad dla kopii husarskiej."można jej użyć tylko wtedy,gdy Jednostka ją posiadająca Szarżuje lub Kontrszarżuje"
I teraz Pytanie: W przypadku mojego zwycięstwa/remisu w następnej rundzie walki wręcz/następnej turze gdy zaszarżuje, Czy mogę użyć kopii czy też nie? Zasady mówią dalej "Po Pierwszej Rundzie Walki Wręcz, kopie zostają połamane (nie można ich użyć do końca
bitwy)" (NIE UŻYWAŁEM W WW KOPII BO NIE MIAŁEM ROZKAZU SZARŻA) Kopie zostają też odrzucone, gdy jednostka zostanie zmuszona do Ucieczki. JEDNOSTKA NIE ZOSTAŁA ZMUSZONA DO UCIECZKI.
Co zatem powinienem zrobić? I gdzie są do cholery moje kopie ;)

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Gdzie się podziały kopie.
PostPosted: Wed May 29, 2019 8:35 pm 
Namiestnik

Quote:
Po Pierwszej Rundzie Walki Wręcz, kopie zostają połamane (nie można ich użyć do końca bitwy)

I tyle w temacie. Pierwsza runda walki minęła i już po kopiach. Jako, że nie szarżowałeś ani nie kontrszarżowałeś kopie przepadają.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 29, 2019 8:36 pm 
Towarzysz/Companion

Ciekawe, czy znowu czegoś nie namieszamy, ale to jest zdaje się tak, że kopie w pierwszej rundzie były użyte, ale ze skutecznością 0.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 29, 2019 8:42 pm 

Na wszelki wypadek nie wiedząc co dalej użyłem zasady najmniej dla mnie korzystnej. Tj; Następny atak bez kopii.
Ale temat Ciekawy bo literalnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi w zasadach. Patrząc historycznie mogli kopie odrzucić i zabrać je po walce (np. pod warunkiem zdanego testu wyszkolenia) ale to już moje gdybanie. Chętnie natomiast poznam inne opinie na ten temat.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu May 30, 2019 1:31 am 

Po pierwszej rundzie walki kopie sa tracone niezaleznie czy ich użyłeś czy nie (wyjątek stanowi sytuacja gdy wyrżniesz przeciwnika w pień)

Co do historyczności to sie ubawiłem z tym podnoszeniem kopi po walce ;p

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu May 30, 2019 10:54 am 

Podsumowując:
Kopijnicy z rozkazem innym niż szarża, zaszarżowani przez inną jednostkę w I rundzie WW kruszą kopie, ze skutecznością 0 i bez pierwszego ciosu (o ile używane kopie taką zasadę posiadają). Chyba że wybiją do nogi przeciwnika to już zgodnie z zasadami odpowiadającemu temu przypadkowi.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu May 30, 2019 12:05 pm 
Rotmistrz

Golibroda wrote:
Podsumowując:
Kopijnicy z rozkazem innym niż szarża, zaszarżowani przez inną jednostkę w I rundzie WW kruszą kopie, ze skutecznością 0 i bez pierwszego ciosu (o ile używane kopie taką zasadę posiadają). Chyba że wybiją do nogi przeciwnika to już zgodnie z zasadami odpowiadającemu temu przypadkowi.

Nie do końca. Kopia działa tylko jeżeli jednostka szarżuje. Wiec jeżeli jednostka z kopiami zostanie zaatakowana i nie szarżuje to nie kruszy kopii tylko je odrzuca. Nawet jeżeli wybijesz przeciwnika nic Ci to nie da, tracisz kopie.

Jest to dość często wykorzystywana taktyka przeciwko jednostkom z kopiami na dywizji. Wystawiasz 3 podstawkowy oddział kamikadze i szarżujesz na jednostkę z kopiami modląc się że albo nie zaszarżuje ciebie albo w szarży nie ma trzykrotnej przewagi i nie wybije cie do nogi :)

Innym sposobem stracenia kopii jest sytuacja kiedy szarżuje jednostka z kopiami nie zetknie się z przeciwnikiem i ktoś jej wiedzie z boku lub z tyłu.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu May 30, 2019 3:14 pm 
Chorąży/Ensign

Nie taka kopia straszna, jak ja malują... Dlatego wydano modele husarii bez kopii.

Mimo tego postaram się postraszyć na Zgrupowaniu Szwedów Elta husarią z drzewkami. :D

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu May 30, 2019 10:14 pm 

Nie do końca zgodzę się z twierdzeniem, że "jeżeli jednostka z kopiami zostanie zaatakowana i nie szarżuje to nie kruszy kopii tylko je odrzuca". Nie znalazłem w zasadach o tym co powiedziałeś, za to jest zdanie, cyt. str 56 "Po Pierwszej Rundzie Walki Wręcz, kopie
zostają połamane (nie można ich użyć do końca bitwy)". Więc stawiam tezę że w ww przypadku walczy kopiami ze skutecznością 0 (bo w statykach kopii pojawiają się dwie cyfry 0/3, 0 skuteczność w obronie, 3 w szarży) oraz bez pierwszego ciosu bo działa tylko w trakcie szarży.
Za to jest mowa w zasadach że kopie są odrzucane, gdy jednostka zostanie zmuszona do ucieczki str. 56. Na szczęście obie wersje sprowadzają się do takiego samego efektu, więc chyba nie ma o co kruszyć kopii ;)

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]