Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Fri Dec 06, 2019 1:01 am

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 88 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Turniej na Polach Chwały 2019, 28-29.09
PostPosted: Mon Sep 30, 2019 9:29 am 
Towarzysz/Companion

I ja dwa słowa, choć później będzie więcej, zwłaszcza o Szepielewiczach.

Zanim dotarłem w okolice Mohylewa, natknąłem się na Kozaków Stanisława. Kluczowy teren: wioska i wzgórze. Stałem niemal bezradny widząc dwa tabory twardo sunące od obu flanek. Udało mi się utrzymać oba tereny (w zasadzie Stanisławowi zabrakło jednej podstawki żeby zając jedno ze wzgórz) straty były równe, więc wynik... no właśnie i tu mam problem. Bo policzyliśmy (znaczy się, ja policzyłem, a Stanisław zdał się niestety na mnie) po 3 punkty, czyli 6:0 w małych dla mnie, ale zapomniałem że tu punktuje się także wyjście/blokadę wyjścia poza krawędź. Powinno być 6:2 dla mnie, czyli nadal zwycięstwo taktyczne, choć w mniejszej skali. Stanisław: super miło się z Tobą gra, aż mi żal było że nie zająłeś tego wzgórza. Jeśli te małe punkciki popsuły Ci coś w ostatecznej punktacji (mam nadzieję że nie) to bardzo przepraszam, a organizatorów proszę o korektę

Drugą bitwę bayowałem (jeszcze rok temu dostałbym za to punkty ;) ) bo poszedłem do MCDiS doglądać Szepielewocze (przy okazji grając jedną rundkę ale na pełnych zasadach w planszowe Mocarstwa) i opowiadać licznie przechodzącym co to jest na stole i co tu się wieczorem będzie działo.

W niedzielny poranek stanąłem do walki z pludrakami Glaukona. Po raz enty tego weekendu usłyszałem, jaki to jest zepsuty (z punktu widzenia atakującego) scenariusz Opóźnienie przeciwnika i chyba coś w tym jest. Mimo moich katastrofalnych błędów w rozstawieniu (czas był napięty i bardziej szukałem figurek po Szepielewiczach niż rozkminiałem Zwiad czy ustawienie) udało się wygrać strategicznie (7:0 w małych). Dużo było w tej bitwie mierzenia się na milimetry i sporów o interpretację przepisów, ale daliśmy radę, myślę że z obopólna korzyścią.

No i na koniec Moskwa MSZ. Miałem okazje przetestować to Opóźnienie od strony przeciwnej. Nigdy jeszcze nie widziałem, żeby ktoś tak jak MSZ grał... terenami. Zaczął od wystawienia w narożnikach gigantycznych zagajników (skończyło się na tym, że po wykorzystania efektu z przesunięciem terenu jeden z tych zagajników miał 30 x 60 cm :) ) jakieś ewentualne przejście między kluczową górką a jednym z zagajników zablokował wozem transportowym... Ta wersja scenariusza to się powinna nazywać Przebicie. Cała bitwa to był chyba mój największy (... do cholery, jak się pisze ŁIL?, z francuska byłoby: pivot) w historii - niemal całą armią przerzuciłem na lewe skrzydło, w kierunku owego gigantycznego zagajnika, dużym łukiem obchodząc wioskę, najmniejszą jak tylko możliwe, po brzegi wypełnioną jakąś moskiewską piechotą. Na szczęście MSZ tak zaufał tej puszczy, którą wystawił, że nie wsadził tam choćby czwórki piechoty. Gdybym ten manewr zrobił konsekwentnie i do końca, to bym wyprowadził 10 podstawek (za 3 punkty zwycięstwa) ale skończyło się na pięciu (za 2 punkty, co w zasadzie nie mało większego wpływu na ostateczną punktację). Szkoda mi tylko było tej szóstki doborowych pancernych z rohatynami na łażenie po zaroślach, ale i tak nie widziałem dla nich lepszego celu... W tej bitwie też zdarzyło nam się mierzenie na milimetry, tym razem to mi zależało na utrzymaniu 6 dragonów. Ostatecznie mierząc na wszystkie strony co do dziesiątych milimetra, z pomocą patyczków, lasera i rzutu kością, udało mi się przedłużyć ich los o jedną turę, co generalnie miało spory wpływ na wymanewrowanie części jazdy moskiewskiej i zadanie jej strat; nie skończyło się to jak w sławetnej bitwie MSZ z Eltem na tym turnieju... :) Finalnie przegrałem taktycznie, zdaje się 3 czy 4 punktami.

Jakieś tam fotki ze swoich bitew robiłem, ale w tej ciemnej piwnicy nie wyszły najlepiej...

Podsumowując - bardzo dobrze mi się grało i to zdaje się że z moim najlepszym wynikiem w historii :) Wielkie dzięki wszystkim moim Przeciwnikom i innym grającym (zwłaszcza tym, którym ośmieliłem się przerywać w celu zadawania pytań, na które powinienem znać odpowiedzi). Słyszałem różne historie o różnych bitewniakach, ale klimat i atmosfera towarzysząca walkom OiM jest dla mnie czymś, co cenię sobie najbardziej.

Do zobaczenia przy najbliższej jakiejś okazji!

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Mon Sep 30, 2019 1:44 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

Dziękuje:
1. Mojej Kochanej Zonie i Córeczce że dały mi bilet wstępu :)
2. Organizatorom za kawał dobrej roboty - i stworzenie naprawdę miłej rodzinnej imprezy
3. Oponentom jak i całemu środowisku za dużą ilość śmiechu i looo..źne podejście do sprawy.
4. Olbrachtowi za wyrozumiałość za spóźnienie i przyjecie na klatę mojej dobrej salwy z całej armi.
5. Lubelakowi za pokazanie, że w bitwie z Olbrachtem nadal tylko wydawało mi sie że potrafię już strzelać z artylerii :)

Super impreza super ludzie i rewelacyjne spotkania po latach (dzięki Sierzant!)

Ps. Opóźnienie na tym formacie jest zepsute. W szczególności że kosztuje 0 ps i jest dostępne w zwykłym losowaniu scenariuszy. W podjeździe to działa.. tutaj nie.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Mon Sep 30, 2019 2:52 pm 

Dziękuje moim przeciwnikom za dobrą grę.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Mon Sep 30, 2019 3:06 pm 

Ja też dziękuje przeciwnikom i WG za organizację :)

Nieortodoksyjna koronna kanapka z kozackiej wioski w ostatniej bitwie to coś co na pewno zapamiętam długo ;)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Mon Sep 30, 2019 5:25 pm 

dziękuje pięknie za organizacje, moim przeciwnikom za komplet doznań.

Chciałbym tutaj wspomnieć o dwóch graczach.

1) MSZ, brawo ale po prostu brak mi słów. :D
Image

2) Skościański, to było epickie starcie. następnym razem popcorn ;-)

Image

Dziękuje.

Zapraszam do mojej galerii prac.
https://www.facebook.com/Krzywypedzel/

Galeria Modeli specjalnych.
viewtopic.php?f=17&t=8224&p=155428#p155428

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Mon Sep 30, 2019 6:03 pm 

Image

Dla niewtajemniczonych Elt zabił mi 8 podstawek i 3 skwadrony zmusił do ucieczki ale dzięki zebraniu 2 z nich przy granicy, zdaniu w ostatniej rundzie "nieoczekiwanych posiłków", uzupełnieniu dział, medykowi i zasadzie "Umrzem, rozweselim Cara" wyszedłem na brak strat. Tak dziwnej bitwy jeszcze nie miałem i muszę przyznać że miałem mega szczęście że udało mi się ją wygrać :D W każdym razie tak ciekawego starcia jeszcze chyba nie miałem i dzięki Ci za nie :D Car na pewno był rozweselony 8) iconRUS

Dzięki wszystkim z którymi grałem. Turniej był bardzo ciekawy i mam nadzieję, że za rok również uda mi się przyjechać. Zgrupowanie na pewno bardziej mi się podoba niż podjazd - mniej jest wypracowanych schematów przez co gry są bardziej niespodziewane i ciekawsze.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Mon Sep 30, 2019 6:29 pm 
Pocztowy/Retainer

Też się dołączam do wielkich podziękowań dla organizatorów za fajny turniej w arcy ciekawym miejscu - zamek w Niepołomicach i super, kameralną atmosferę :)
Dzięki również moim szacownym przeciwnikom -Cichemu, ZK1944 oraz Sokościańskiemu za dobre gry na mega wysokim poziomie i za wyrozumiałość dla mojej amatorszczyzny 8)
Jarkowi za przygotowanie całej epickiej bitwy jaką mieliśmy okazję rozegrać wspólnymi siłami i Lubelakowi za cenne nauki 8)
*btw zgodni wspólnym celem koniecznie musimy powtórzyć bitwę w bardziej komfortowych warunkach X|

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Mon Sep 30, 2019 8:53 pm 
Podczaszy Ziemski

Podziękowania również i z mojej strony - dla graczy, w szczególności Nalepsky'ego i Olbrachta, oraz dla organizatorów. Oczywiście jak zawsze najmilsza strona turniejów to okazja do spotkania się z wszystkimi bywalcami tychże - podobnie było i tym razem ;)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Oct 01, 2019 9:44 am 
Namiestnik

A jak wyniki?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Oct 02, 2019 8:40 am 

Również chciałbym podziękować Organizatorom oraz wszystkim Uczestnikom za stworzenie wspaniałej (jak zwykle zresztą) atmosfery. Szczególnie dziękuję Huzarowi, Miszczowi, Sierżantowi i Cichemu za 4 wspaniałe bitwy, które jak zwykle wiele mnie nauczyły, uwydatniły mój brak umiejętności i jeszcze większy brak szczęścia :D
Rzekłbym, że widzimy się za rok, ale mam wielką nadzieję, że dane nam będzie spotkać się wcześniej ;)

Przed dziedzictwem chcę Ojczyzny,
Przed Ojczyzną chcę zbawienia.
Niech za Chrystusowe blizny
Idą w ogień pokolenia!

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 88 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]