Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Fri Dec 06, 2019 12:08 am

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Liga Warszawska
PostPosted: Thu Nov 07, 2019 2:24 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

Czyli chroni :) Początkujący gracz zwykle dysponuje podjazdem z jednego pudełka a więc w sam raz 4PS. W ostatniej edycji za Twoją radą zresztą była wyłączona zasada Przewaga Liczebna i po prostu się to nie sprawdziło. Uczestnicy grający na podjazdach złożonych z jednego pudełka stawali przeciwko kilkunastopunktowym podjazdom i dostawali srogie lanie. Brak "Przewagi Liczebnej" w żaden sposób ich nie ratował. Dostałem taki feedback i tym razem próbujemy czegoś innego.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Nov 07, 2019 11:04 pm 
Pułkownik/Colonel

Leszczyc wrote:
Zasada Małe Podjazdy chroni tylko do 4PS, a jest sporo ciekawych rozpisek z przedziału 6-9 PS, które zostaną rozjechane przez kilkunastopunktowe monstra, które z uwagi na to, że są silniejsze, będą miały - dla równowagi - możliwość dowalenia słabszemu bardziej w wybranym przez siebie czasie i w wybrany sposób, w przeciwieństwie do efektów.

Z chęcią poznam te "kilkunastopunktowe monstra", które "dowalają słabszym" :D

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Nov 07, 2019 11:15 pm 
Pachołek/Camp servant

Cichy wrote:
Leszczyc wrote:
Zasada Małe Podjazdy chroni tylko do 4PS, a jest sporo ciekawych rozpisek z przedziału 6-9 PS, które zostaną rozjechane przez kilkunastopunktowe monstra, które z uwagi na to, że są silniejsze, będą miały - dla równowagi - możliwość dowalenia słabszemu bardziej w wybranym przez siebie czasie i w wybrany sposób, w przeciwieństwie do efektów.

Z chęcią poznam te "kilkunastopunktowe monstra", które "dowalają słabszym" :D

np. Wasil z Lubomirskim. Dziękuję za uwagę :D

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Nov 08, 2019 8:15 am 
Pułkownik/Colonel

Wasil to stary wałkarz ;)

Jakby Lubomirski był takim dobrym podjazdem to każdy by nim grał. A z tego co zauważyłem to śmiga nim tylko Wasil i to też od święta. Tak, więc przestańcie demonizować i straszyć "kilkunastopunktowymi monstrami".

A skoro uważacie, że takie "monstra" robią grę, to czemu sami nimi nie gracie?

Sam z chęcią wystawię podjazd na 7-9PS i z mierzę się z takim "monstrum".

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Nov 08, 2019 9:38 am 
Ciura obozowy/Camp follower

7-9 PS Tatarów będzie zdecydowanie wystarczająco skuteczne przeciw dużym podjazdom, zwłaszcza w rękach takich jak Twoje, Cichy ;)

Aczkolwiek, gdy mówimy o początkujących graczach, którzy nie są w stanie wystawić więcej niż 5-6 PS i grają np trzeci raz w życiu, to sprawa wygląda trochę inaczej.
Dla nich spotkanie takiego dużego podjazdu jak kozacki, odsiecz Mohylewa, czy Lubomirski jest mało przyjemne i zbyt trudne. Gdy ktoś dopiero uczy się zasad gry, to zasypianie go masą dodatkowych efektów w żaden sposób nie ułatwi, a wręcz skomolikuje zrozumienie reguł i sprawne przeprowadzenie przyjemnej rozgrywki.

Dlatego pomysł organizatorów wydaje mi się słuszny, zwłaszcza zważywszy na jego dobrowolność. Jeżeli ktoś uważa się za gracza poczatkującego, to może dostać małe wsparcie w postaci ochrony przed przytłaczającą przewagą w PS przeciwnika. Jednocześnie nie oszukujmy się, dla dobrych graczy konieczność wzięcia mniejszych sił niż zwykle używają nie jest wielkim utrudnieniem i nie powinno znacząco wpłynąć na wynik, natomiast na pewno wpłynie na odbiór gry przez "świeżaka" :)

"Jakiej wdzięczności doznało wojsko Zaporoskie za krew w obronie Rzeczypospolitej przelaną? Gdzie przywileje kozackie? Wolnych kozaków w chłopów chcą zmienić. Chcę wojny z nimi, nie z królem. Król to jest ojciec, a Rzeczpospolita – matka."

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Nov 08, 2019 10:07 am 
Pułkownik/Colonel

Najlepszą nauką jest skok na głęboką wodę. Jak "świeżak" dostanie ostre manto, to na następną grę wyciągnie wnioski z porażki, zmieni rozpiskę, rozbuduje armię, przemyśli taktykę i ruszy do boju. Albo podkuli ogon, popłacze się i odpuści. Jego strata. Szkoła charakteru.

Ja nie raz odnosiłem, odnoszę i zapewne jeszcze odniosę nie jedną klęskę. To jest gra :D

Tak, więc nie ma co płakać i dyskutować tylko trzeba grać i zdobywać doświadczenie.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Nov 08, 2019 10:16 am 
Rotmistrz

Cichy wrote:
Wasil to stary wałkarz ;)

Wypraszam sobie, nie taki stary ale doświadczony X|

Cichy wrote:
Jakby Lubomirski był takim dobrym podjazdem to każdy by nim grał. A z tego co zauważyłem to śmiga nim tylko Wasil i to też od święta. Tak, więc przestańcie demonizować i straszyć "kilkunastopunktowymi monstrami".

A skoro uważacie, że takie "monstra" robią grę, to czemu sami nimi nie gracie?

Sam z chęcią wystawię podjazd na 7-9PS i z mierzę się z takim "monstrum".

Cichy przy najbliższej okazji zapraszam do zabawy :D Jeszcze nie zdążyłem go wypakować z Dąbrowy Górniczej.

Tak nie do końca odświętnie, ponieważ większość ostatnich gier rozegrałem Lubomirskim (w tym 4 na 5 gier w Wilanowie) ale to głównie z tego powodu że chciałem go sobie wypracować do perfekcji i nawet mi się udało. Od pojawienia się podjazdu przegrałem nim tylko 1-2 razy z czego ten jeden z Leszczycem w poprzedniej edycji ligi (Pozdrowienia dla Leszczyca i jego bojowego siedmiogrodu ;) )
Nie zmienia to faktu że na poważnie chyba tylko ja tym gram. Rzadko się spotykam żeby jeszcze ktoś turniejowo grał Lubomirem.

Ale ponieważ pojawiają się głosy że Lubomirski jest przegięty, w tej edycji nie zagram nim ani razu (chyba że ktoś bardzo chce)

A jeżeli chodzi o potworki na kilkanaście ps, jeżeli mam przed sobą doświadczonego gracza to nie mam żadnych zahamowań co do ps. Jeżeli mam przed sobą nowego gracza to tak jak w poprzedniej edycji nie widzę problemu żeby powiedział mi na ile mam się wystawić, jaką nacją i jaką rozpiską. Liga czy nie, ważniejsze jest żeby nauczył się grać a nie przejechać się po nim

Last edited by Wasil on Fri Nov 08, 2019 10:21 am, edited 1 time in total.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Nov 08, 2019 10:20 am 
Pachołek/Camp servant

Cichy wrote:
Najlepszą nauką jest skok na głęboką wodę. Jak "świeżak" dostanie ostre manto, to na następną grę wyciągnie wnioski z porażki, zmieni rozpiskę, rozbuduje armię, przemyśli taktykę i ruszy do boju. Albo podkuli ogon, popłacze się i odpuści. Jego strata. Szkoła charakteru.

Ja nie raz odnosiłem, odnoszę i zapewne jeszcze odniosę nie jedną klęskę. To jest gra :D

Tak, więc nie ma co płakać i dyskutować tylko trzeba grać i zdobywać doświadczenie.

Nie, nie. Jak początkujący gracz dostanie manto np. od Jaremy to nauczy się dużo, bo Jarema dużo po walce objaśnia. Jak dostanie manto od kogoś kto nic nie wytłumaczy (większość sytuacji), to zrozumie tylko tyle, że gra jest trudna.

Reasumując - niech będą małe podjazdy. Ale gracz silniejszy musi zawczasu wiedzieć że będzie mały podjazd, aby przygotował figurki.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Nov 08, 2019 12:04 pm 
Pułkownik/Colonel

Czarku Twój "czarny humor" mnie powala! :D

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Nov 08, 2019 4:28 pm 
Towarzysz/Companion

Cezar wrote:
Reasumując - niech będą małe podjazdy. Ale gracz silniejszy musi zawczasu wiedzieć że będzie mały podjazd, aby przygotował figurki.

Ależ ja jestem w pełni ZA używaniem małych podjazdów, byleby dodać brak Przewagi Liczebnej (i włączyć Wybór Efektów). Bo inaczej naprawdę robi się luka w przedziale - powiedzmy - 5-8 punktów. Przypominam, że Przewaga liczebna pozwala nawet zmieniać wynik walki, a to już jest grube.

Wasil wrote:
Od pojawienia się podjazdu przegrałem nim tylko 1-2 razy z czego ten jeden z Leszczycem w poprzedniej edycji ligi (Pozdrowienia dla Leszczyca i jego bojowego siedmiogrodu ;) )

Moi Węgrzy też pozdrawiają i podkreślają nieustającą gotowość skopania kilku niemadziarskich tyłków, bez znaczenia czyich ;)

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]