Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Sun Sep 22, 2019 10:47 pm

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Nocny atak
PostPosted: Tue Dec 23, 2014 8:57 am 
Towarzysz/Companion

Czyżby się jeszcze ten temat nie pojawił razem z nowym pdf-em?
Zatem jestem pierwszy i od razu z krótkim pytaniem. Czy jednostki, które muszą być skwadronowane (chodzi mi o mołojców) mogą być formowane w dowolnej wielkości skwadrony? Nie ma tego zapisanego, ale wydaje mi się, że w duchu scenariusza (chłopaki w piżamach) powinny to być skwadrony minimalne.

Dwa: nie bardzo wiem, co to jest Wymanewrowanie i Odcięcie Dróg Odwrotu. Domyślam się, że to będzie w Potopie, ale po raz kolejny myślę o tym, czy nie powinien się zdarzyć - oprócz nowego podręcznika oczywiście - taki pdf-owy upgrade z istotnymi dla gry nowościami.

I jeszcze na marginesie: jak tylko zobaczyłem ten nocny scenariusz, zaraz przypomniała mi się tabelka z podręcznika, gdzie są modyfikatory za walkę w mgle i deszczu. Może doczekamy się kiedyś takiego scenariusza, gdzie te zasady nie będą martwe?

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Nocny atak
PostPosted: Tue Dec 23, 2014 11:47 am 
Rotmistrz

Tutaj najlepiej robić z tych mołojców roty po 6 podstawek - im większe skwadrony w tym scenariuszu to tylko gorzej bo będą dłużej wyłazić z namiotów. A czerni to lepiej jednak nie brać ;)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Dec 23, 2014 11:47 am 
Pocztowy/Retainer

Za deszcz i jego pojawienie się podczas bitwy powinna odpowiadać kozackie czarownica ale to tylko moje zdanie :P
Pytanie podobne jak wyżej: czy jeśli formułuje się oddział mołojców jako skwadron, to z jednego namiotu czy z tyłu ile sotni go tworzy? Czerń rozumiem wychodzi z jednego.
I kolejne pytanie, czy watachy kazindżi mogę wystawić 8 podstawkowe jako atakujacy?

LISTA WYDARZEŃ W KAMPANII

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Dec 23, 2014 11:50 am 
Rotmistrz

Moim zdaniem: rota na namiot. Bo sotnia mołojców jest niewystawialna na ten moment, więc chyba nie ma jak inaczej.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Dec 23, 2014 12:17 pm 
Towarzysz/Companion

Powtórzę się ze swoimi pytaniami i tu

Leszczyc wrote:
Ok, trzy pytania do Nocnego Ataku (jeśli nie tu to proszę o przerzucenie w odpowiednie miejsce):
1. Po co pisać, że obóz ogranicza widoczność do 20 cm, skoro z uwagi na noc i tak jest max. 20 cm? Można tu dotrwać do rana? :)
2. Przy dostawianiu podstawki podczas formowania robimy to gdziekolwiek (z przodu/tyłu/boku)?
3. Jednostka po poruszeniu nie może się już formować. Ale czy może mieć rozkaz ruch (bez poruszenia się) albo wykonać manewr w obronie, aby nie przerwać formowania?

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Dec 23, 2014 12:50 pm 
Pocztowy/Retainer

pnzr wrote:
Moim zdaniem: rota na namiot. Bo sotnia mołojców jest niewystawialna na ten moment, więc chyba nie ma jak inaczej.

W zasadzie tak stoi w podręczniku, ale rozumiem że silniejszy musi określić ilu podstawkowa rota wychodzi z któregoś namiotu i że zaatakowane choć jednej podstawki przerywa proces dla reszty skwadronu

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Dec 23, 2014 4:07 pm 
Pocztowy/Retainer

Śmieszny scenariusz, bo nie pozwala na skwadronowanie, a w ciemnościach widać tylko wysunięte czaty = słabszy gracz z Podjazdem Rabunkowym może się nie wyrobić ze wszystkimi rozkazami do szarż dla swoich Niesubordynowanych wojsk.:-D Rozumiem, że jedynym ratunkiem będzie w tej sytuacji zasada Rabusie.;)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri Dec 26, 2014 8:13 pm 
Pocztowy/Retainer

Pytanie do autorów, czy iconTAT będą mieli ten scenariusz tańszy tak samo jak zasadzkę?

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]