Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Sat Mar 28, 2020 8:06 pm

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Prusy Królewskie
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 12:41 am 
Ciura obozowy/Camp follower

Czołem!

Jako miłośnik historii, fan Szlacheckiej Gry Fabularnej "Dzikie Pola" i powracający uczestnik ruchu rekonstrukcyjnego, w końcu zabieram się za grę w OiM, poddałem się figurkowej pokusie.

Jako mieszkaniec Prus Królewskich, miłośnik lokalnej historii, mam pytanie- czy jest jakaś koncepcja na wojska wystawianie generalnie nie tyle przez sam Gdańsk, co przez Prusy Królewskie lub inne podmioty z ich obszaru? Interesuje mnie bardziej okres wojny o ujście Wisły 1626-1635, ale Potopem też nie pogardzę.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Prusy Królewskie
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 1:01 am 
Fältherren

Okresem wojny o ujście Wisły w OiM się niestety (jeszcze?) nie zajmujemy :) poza tym poza epizodem w 1626 roku podmioty z Prus Królewskich nic do wojny nie wniosły. Tzn. znalazłem jedną wzmiankę o prywatnych wojskach biskupa warmińskiego w 1627 roku, ale szału to na Szwedach nie zrobiło a i szczegółów brak.
Generalnie Prusy Królewskie jeżeli dobrze pamiętam nie wystawiały w żaden sposób w drugiej połowie XVII wieku własnych wojsk, poza epizodami formowania oddziałów powiatowych (jak w 1648 roku):
Pruskie - pułkownik Ludwik Weyher
1. Rajtaria:
- Ludwik Weyher, kasztelan elbląski - 100 koni
- Jakub Weyher, wojewoda malborski - 100 koni
- chorągwie które miały pozostać do obrony województwa (3?) - 300 koni
2. Regiment piechoty cudzoziemskiej Ludwika Weyhera - 1000 porcji (po klęsce piławieckiej dotarł do Zamościa i tam połączył się z odbudowywaną armią, co ciekawe liczył już wtedy 1500 porcji)
3. Piechota polsko-węgierska:
- Stanisław Niewieski - 200
- Krzysztof Gablentz - 200
- Jan Kęsowski - 100
czy zbierania pospolitego ruszenia i wybrańców jako część województw pruskich (np. w 1655 roku). Jakieś oddziały wystawiał zapewne od czasu do czasu biskup warmiński, ale nie kojarzę żadnej wzmianki o ich liczebności.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 1:31 am 

Dziękuję za odpowiedź!

W 1626 roku Elbląg przygotował do obrony miasta kilka tysięcy żołnierzy, ale poddał się bez walki (polityczny spór Stare-Nowe Miasto to temat na oddzielną dyskusję). Czy takie hipotetyczne starcia, włączając w to oblężenia/szturmy fortyfikacji, też mogą liczyć na swoje miejsce w grze?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 7:55 am 
Fältherren

A skąd info o kilku tysiącach? Toż Gdańska z trudem zebrał w 1626 roku 5000 najemników, a gdzie (i za co?) Elbląg znalazłby tyle żołnierzy? Poza tym gdyby faktycznie tylu ich było, to Szwedzi włączyliby ich do swojej armii (jak to zrobili z ex-garnizonem Malborka), a brak o tym informacji.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 11:09 am 

Kadrinazi wrote:
A skąd info o kilku tysiącach? Toż Gdańska z trudem zebrał w 1626 roku 5000 najemników, a gdzie (i za co?) Elbląg znalazłby tyle żołnierzy? Poza tym gdyby faktycznie tylu ich było, to Szwedzi włączyliby ich do swojej armii (jak to zrobili z ex-garnizonem Malborka), a brak o tym informacji.

A proszę bardzo:

Red. Andrzej Groth – Historia Elbląga. Tom II, część 2 (1626-1772)

Wydawnictwo: Marpress
Rok wydania : 1997
ISBN : 978-83-87291-12-9
Stron : 340

8)

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 11:30 am 
Fältherren

A jest tam jakiś przypis źródłowy do tej rewelacji? Hoppe, który w tym przypadku jest zdecydowanie najlepszym źródłem :) wspomina co prawda o przynajmniej 2000 'ludzi' ale chodzi tu o mieszczan pod bronią, a nie żołnierzy. Elbląga nie stać byłoby na zaciągniecie kilku tysięcy żołnierzy najemnych, poza tym nie byłoby ich skąd zaciągnąć. A gdyby faktycznie jakimś cudem miasto miało tylu żołnierzy pod bronią, to byłby o tym ślad w źródłach szwedzkich, bo Gustaw II Adolfa chętnie by ich zaciągnął na służbę, tak jak to się stało z garnizonem Malborka.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 12:35 pm 

Kadrinazi wrote:
A jest tam jakiś przypis źródłowy do tej rewelacji? Hoppe, który w tym przypadku jest zdecydowanie najlepszym źródłem :) wspomina co prawda o przynajmniej 2000 'ludzi' ale chodzi tu o mieszczan pod bronią, a nie żołnierzy. Elbląga nie stać byłoby na zaciągniecie kilku tysięcy żołnierzy najemnych, poza tym nie byłoby ich skąd zaciągnąć. A gdyby faktycznie jakimś cudem miasto miało tylu żołnierzy pod bronią, to byłby o tym ślad w źródłach szwedzkich, bo Gustaw II Adolfa chętnie by ich zaciągnął na służbę, tak jak to się stało z garnizonem Malborka.

Bodajże było to około 3500 sił w większości złożonych z mieszczan, a źródło może dzisiaj wieczorem będę mógł sprawdzić.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 12:37 pm 
Fältherren

Już mam - 3500 mieszczan, 140 żołnierzy zaciężnych i 30 'zbrojnych' (?) z Żuław. Jak więc widać Elbląg nie wystawił kilku tysięcy żołnierzy, a ludzi pod bronią co jest niezwykle dużą różnicą :) W każdym większym mieście Korony i Litwy mieszczanie byli zobowiązani do stawania pod bronią i odbywania szkoleń, ale oczywiście nie czyniło to z nich wojaków.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 1:53 pm 

Kadrinazi wrote:
Już mam - 3500 mieszczan, 140 żołnierzy zaciężnych i 30 'zbrojnych' (?) z Żuław. Jak więc widać Elbląg nie wystawił kilku tysięcy żołnierzy, a ludzi pod bronią co jest niezwykle dużą różnicą :) W każdym większym mieście Korony i Litwy mieszczanie byli zobowiązani do stawania pod bronią i odbywania szkoleń, ale oczywiście nie czyniło to z nich wojaków.

prawda, co racja, to racja- a zatem byłaby to głównie milicja mieszczańska jak z Gdańska?

Zbrojni z Żuław mają zapewne związek z dobrami ziemskimi we władaniu Elbląga, jacyś zarządcy, dzierżawcy?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jul 30, 2014 4:53 pm 
Fältherren

Ci z Żuław to mogli być wybrańcy.
Jeżeli Elbląg faktycznie wystawił 3500 mieszczan pod bronią to jest to i tak całkiem sporo, mimo że zapewne do niczego się nie nadawali :) Dla porównania - Gdańsk miał w tym okresie jakieś 5-6 000 mieszczańskiej milicji (o podobnie niskiej jakości) i sirca 5000 żołnierzy najemnych, którzy jednak poza oblężeniem Pucka zachowywali się raczej bardzo słabo, żeby nie powiedzieć haniebnie (drugie starcie pod Kiezmarkiem).

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]