Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Thu Nov 15, 2018 4:37 pm

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Wojsko siedmiogrodzkie info poszukiwane
PostPosted: Wed Jun 13, 2018 6:51 am 
Towarzysz/Companion

Ja nie Marcin, niczego nie potwierdzę, ale że lubię tematy etymologiczne, to zajrzałem tu i ówdzie. Muślałem w pierwszej chwili, że "szeklerzy" to już jest nazwa spolszczona. A tu wychodzi mi na to, że w węgierskim jest przez "sz" - nazwa ludu, regionu itp. Czyli wychodzi na to, że powinniśmy czytać "s", co mi nijak nie pasuje do przyzwyczajenia :)

Dzisiaj obszar leży na terenie Rumunii, a tam nazwy lokalne związane z szeklerszczyzna pisane są przez "S" (Cristuru Secuiesc, Odorheiu Secuiesc i inne). Po południu zapytam teścia, Węgry to jego druga ojczyzna.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed Jun 13, 2018 9:51 am 
Rotmistrz

krajarek wrote:
Ja nie Marcin, niczego nie potwierdzę, ale że lubię tematy etymologiczne, to zajrzałem tu i ówdzie. Muślałem w pierwszej chwili, że "szeklerzy" to już jest nazwa spolszczona. A tu wychodzi mi na to, że w węgierskim jest przez "sz" - nazwa ludu, regionu itp. Czyli wychodzi na to, że powinniśmy czytać "s", co mi nijak nie pasuje do przyzwyczajenia :)

Dzisiaj obszar leży na terenie Rumunii, a tam nazwy lokalne związane z szeklerszczyzna pisane są przez "S" (Cristuru Secuiesc, Odorheiu Secuiesc i inne). Po południu zapytam teścia, Węgry to jego druga ojczyzna.

Ośmielę się nie zgodzić. W języku polskim nie ma dyrektywy mówiącej o tym, żeby zapis "sz" czytać jak "s", a co za tym idzie nie ma podstaw, aby polskie "szekler" czytać "sekler". Po węgiersku natomiast z całą pewnością czyta się to przez "s".

"Aby [...] z nimi traktament miała Rzeczpospolita pacyfikować, żadnego w tem nie widzę fundamentu [...]. Jeżeli tedy Rzeczpospolita tak nadmierne rany od tych zdrajców zadane [...] twardym snem pokryje – nic innego sobie obiecywać nie może, tylko ostateczny upadek i zgubę."

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu Jun 14, 2018 8:56 am 
Towarzysz/Companion

Nie ma się co nie zgadzać, bo zdanie mamy takie samo ;) We wcześniejszym poście pisałeś, że po węgiersku jest "s" (z przykładem), tymczasem jest "sz" (chyba że chodziło Ci o to, że Węgrzy czytają "s", ale to w takim razie nie było dość precyzyjne). Jasne, że w Polsce przyzwyczailiśmy się mówić "szeklerzy" (tak jak mówimy Monachium a nie Mynsien)* ale "pierwotna" nazwa jest przez "s" (chodzi o wymowę, nie o pisownię, bo ta w rumuńskim (a rzecz dotyczy obszaru dzisiejszej Rumunii) i węgierskim jest różna).

Dzięki za miłą i twórczą wymianę zdań o poranku :)

*przypomniała mi się pewna euroPOsłanka, która proponowała, aby niezrozumiałą dla większości Europejczyków nazwę Wrocław zamienić na bardziej europejską: Breslau...

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Tue Oct 02, 2018 4:16 pm 
Székelyispán

Po polsku powinniśmy czytać przez "sz" - czyli szekler.

Po węgiersku to "Székely" (z kreską nad e), co czyta się "Sékej" (pierwsze e, to z kreską, jest takie beczące), jak się spotkamy, mogę zademonstrować :D

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 1 hour [ DST ]