Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
It is currently Wed Nov 13, 2019 3:31 pm

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 122 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Next
Author Message
 Post subject: Re: Historyczna bitwa na POLACH CHWAŁY 2019
PostPosted: Wed May 29, 2019 7:10 pm 
Towarzysz/Companion

Kaduceusz wrote:
dzieki Jarku, całkiem zgrabna mapka ;)
Rozumiem że Moskwa 'okopie' się wokół wioski i wzdłuż rzeki 8)

Nie obawiałbym się tego. Pamiętam jak było pod Prostkami (a skład walczących będzie w sumie dość podobny, co mnie bardzo cieszy) - strona szwedzko-brandenburska też mogła niby bronić przeprawy ale... po co? Wszak chodzi o wspólną dobrą zabawę a nie kunktatorstwo (to sobie możemy zostawić na turniej). Po prostu zakładam, że obie strony będą raczej nastawione na atak, z tą różnicą, że RON będzie wciskał Moskwę do rzeki, a Moskwa RON do lasu... Jeszcze trochę muszę doczytać o tej bitwie, zwłaszcza z rosyjskich źródeł, ale zakładam, że cała bitwa rozstrzygnie się na środku stołu. Wschodni brzeg rzeki (może zrobimy go zresztą nieco mniejszy) może służyć jako zaplecze strony moskiewskiej, miejsce na jakiś manewr, żeby wyjść na flankę lub coś w tym stylu. Albo część sił moskiewskich, lewa flanka, będzie startować za rzeką, tak jak na tej ruskiej mapce. Zobaczymy, jeszcze sporo czasu, wszystko spokojnie dopracujemy.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 29, 2019 8:03 pm 
Porucznik/Lieutenant

Proponuję dać 3 punkty zwycięstwa, za przeniesienie swoich sił na druga stronę rzeki. Wtedy nikt nie będzie bronił się
Zestawienie figurek :P to musisz poczekać do lipca. Minimum mam 2 dywizje moskiewskie Brakuje mi trochę dzieci bojarskich.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Wed May 29, 2019 8:22 pm 
Pocztowy/Retainer

zk1944 wrote:
Proponuję dać 3 punkty zwycięstwa, za przeniesienie swoich sił na druga stronę rzeki. Wtedy nikt nie będzie bronił się
Zestawienie figurek :P to musisz poczekać do lipca. Minimum mam 2 dywizje moskiewskie Brakuje mi trochę dzieci bojarskich.

zamiast punktów 'terenowych' proponowałbym raczej dać kryterium zwycięstwa w postaci zniszczenia (lub ucieczki) minimum 50-75% sił przeciwnika albo poprostu zadać jak największe straty.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu May 30, 2019 1:16 pm 
Porucznik/Lieutenant

iconRUS w takim przypadku wygra bez walki

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu May 30, 2019 1:40 pm 
Ciura obozowy/Camp follower

iconTUR
18 podstawek sipahow z kopiami
24 podstawki sipahow
12 beszli z włóczniami
12 beszli zwykłych
48 podstawek janczarów
4 tufekczi
12 segbanów jak domaluje
3 deli
6 silahdarów
5 lekkich dział
1 średnie działo

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Thu May 30, 2019 2:01 pm 
Towarzysz/Companion

@enma - czyżbyś optował za Szaszfenes? ;)

@Zk - W tej bitwa przewaga liczebna Moskwy była co najmniej dwukrotna, więc bym się tak nie chełpił ;) Ale na poważnie - trochę to oczywiście zbalansujemy, terenem, ustawieniem, celami. Ciężko wypośrodkować między historycznością a grywalnością, ale damy radę. :)
Tak sobie od wczoraj czytam, myślę i rysuję różne warianty początkowe. Taki przykład na przykład:

Wyznaczamy z góry pewne strefy. Przed grą gracze zapisują, które oddziały wstawią do której strefy. W proponowanej na obrazku wersji można wybrać dwie - trzy strefy (jedna dywizja na jedną, góra dwie strefy). To by trochę symulowało mgłę wojny. (Zielone kółeczka to punkty strategiczne.) Jedną z wad tego systemu byłaby właśnie mała historyczność - wiadomo ze źródeł, że dragoni litewscy byli gdzieś w środku a pułk Połubińskiego wszedł do bitwy w późniejszym czasie (co z kolei musiałoby jeszcze osłabić siły RONu). To na razie nic wiążącego, tak sobie po prostu rozkminiam różne warianty.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri May 31, 2019 8:53 am 
Towarzysz/Companion

W kwestii wojsk podległych Trubeckiemu.

Od armii moskiewskiej (nie tylko w znaczeniu OiM-owym) specjalistą nie jestem, ale zastanawiają mnie owi Usarze. Jakby ich zliczyć z całego dokumentu (Comput wojsk Carskiego Wieliczestwa.... 1654) to wyszłoby ich co najmniej kilkanaście tysięcy, a nie ma mowy o żadnych "dzieciach bojarskich". Z kolei w strukturach OiM są owi (H)usarze, ale w liczbie - powiedziałbym - śladowej. Obawiam się, że nie zebralibyśmy ich tylu figurek. Jeśli zamiast owych "usarzów" (przynajmniej większości) wystawimy "dzieci" to może nie będzie jakieś wielkie odstępstwo? Dałoby się wówczas ładnie to wpisać w struktury dywizji OiM. Ktoś mądry w tym temacie?

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri May 31, 2019 9:30 am 
Rotmistrz

krajarek wrote:
W kwestii wojsk podległych Trubeckiemu.

Od armii moskiewskiej (nie tylko w znaczeniu OiM-owym) specjalistą nie jestem, ale zastanawiają mnie owi Usarze. Jakby ich zliczyć z całego dokumentu (Comput wojsk Carskiego Wieliczestwa.... 1654) to wyszłoby ich co najmniej kilkanaście tysięcy, a nie ma mowy o żadnych "dzieciach bojarskich". Z kolei w strukturach OiM są owi (H)usarze, ale w liczbie - powiedziałbym - śladowej. Obawiam się, że nie zebralibyśmy ich tylu figurek. Jeśli zamiast owych "usarzów" (przynajmniej większości) wystawimy "dzieci" to może nie będzie jakieś wielkie odstępstwo? Dałoby się wówczas ładnie to wpisać w struktury dywizji OiM. Ktoś mądry w tym temacie?

Może Kadrinazi coś więcej by mógł powiedzieć :)
Jak dla mnie to raczej dzieci bojarskie i dworianie.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri May 31, 2019 1:08 pm 
Towarzysz/Companion

Idąc tym tokiem rozumowania (choć to się może jeszcze zmienić, choćby dlatego, że komput jest z kwietnia/maja 1654, a bitwa była w sierpniu) wyszłoby mniej więcej coś takiego. Liczyłem oczywiście "na okrągło", uznając 3-4 podstawkową sotnię za ok. 150 ludzi, a 2-podstawkową piechotę za 100. Wszystkie pułki w wersji na full, łącznie z "szarymi" podstawkami.

4 Pułki jazdy pomiestnej
4-5 Prikazów strzelców Dokument nic nie mówi o pikinierach, ale myślę, że na nasze potrzeby część tych pułków (ze 2?) mogłyby być sołdackie. Strzelcy oczywiście wyborni (grodowi siedzieli po zamkach).
4-5 pułków rajtarów
2 pulki kozaków służebnych
2 czambuły tatarskie

Razem to daje 16-18 pułków. Proponowałbym w miarę równomiernie zejść do 15, wtedy będą 3 pełne dywizje moskiewskie, w sam raz na tę bitwę. (W RONie, wyszczególnionym wyżej, jest 11 pułków, ale dodałbym jeszcze pospolitaków.)
Na papierze iconRUS zdaje się być silniejsza, ale zbalansujemy to jakoś.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: Fri May 31, 2019 1:45 pm 
Rotmistrz

Proponuję
4 pomiestnej
5 strzelców
4 rajtarow
1 kozaków
1 Tatarów

Jarku, nie mam pojęcia w jaki sposób chcesz to zbalansować... Mamy 11 pułków Ron z czego 3 mają tylko podstawę. Na tą chwilę wychodzi że Moskwa ma wszystkie wymaksowane czyli gigantyczna różnica w ps. Dodajmy że Ron ma jeszcze 2 pułki pospolitego ruszenia to i tak mało zmienia bo nie wezmą udziału w walce.

Pomijając różnice w ps wychodzi na to że 5 pułków jazdy (jedyne co nadaje się do jakiejś walki) musi się przebić przez 5 prikazow strzelców wspieranych przez 4 regimenty rajtarii... Reszta Ronu będzie stać i się przyglądać bo zabraknie miejsca na szersze rozwinięcie linii. Myślę że jakieś 3 pułki (ok 6-7 skwadronow) dojadą (reszta zostanie rozstrzelana) będą się bić z strzelcmi z berdzyszani. Nawet jeżeli Ron wygra to w następnej turze wbija się rajtaria i po zawodach.

Ja to widzę tak, a już z Moskwą się trochę na dywizji bilem (zk powinien jeszcze pamiętac nasze starcie :) ). Nawet mając większą ilość ps przez Ron, ma bardzo trudne zadanie żeby przebić się przez strzelców.

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 122 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]