Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest sob lut 27, 2021 5:01 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gosiewski czy też nie
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Mój pomysł j zapał do przejścia na Gosiewskiego został delikatnie ostudzony, więc prośba o wypowiedzenie się na temat moich trzech propozycji. To jest opcja na teraz, w przypadku klasycznych podjazdów byłyby one rozbudowane o czym piszę szczegółowo dalej

Propozycje są trzy:

1. Czata Gosiewskiego - 8PS, 15 Zwiad, 19 Zwartość

Posiada chorągiew husarii, dwie kompanie rajtarów (mniejszą i większą), dwie chorągwie kozaków, kompanie dragonów i została w ostatnim czasie zmodyfikowana, aby być łatwiejsza w grze. Dodatkowo jako historyczny podjazd ma dość dużo ciekawych zasad, które mogą się przydać. Minusem jest sztywność składu i de facto postawienie całego ciężaru walki na husarii ze wsparciem kozaków lub rajtarów, co w mojej ocenie, może być ciekawym rozwiązaniem. Wymaga trochę wysiłku i na pewno zwycięstwa dadzą dużo satysfakcji.

2. Podjazd koronny 1649 - 11PS, 20 Zwiad, 21 Zwartość

Podjazd zbudowany na bazie Pułku Polskiego z dodatkiem dragonów i chorągwi pancernej i dodatkowego dowódcy. Ma możliwość rozbudowy o jeszcze dwie chorągwie/kompanie i docelowo znalazłaby się tam jeszcze jedna chorągiew kozaków z rohatynami i doborowi pancerni z rohatynami. W ten sposób stworzyłbym podjazd mający 3 zeskwadrowane czołgi, kompanie dragonów i doborowych pancernych jako "dobijacz". Razem 13 PS, 25 ZW i 26 ZWAR. Plusem na pewno jest elastyczność i baza pod zgrupowanie do którego i tak musiałbym jeszcze sporo zaciągów porobić

3. Podjazd koronny 1667 - 10PS, 20 Zwiad, 20 Zwartość

Podjazd który obecnie posiadam, w postaci chorągwi pancernej z rohatynami, chorągwi kozackiej z rohatynami, dwóch chorągwi kozackich i małej chorągwi wołoskiej, rozbudowany o chorągiew kozacką i pancerną, przy czym obecnie druga chorągiew pancerna latałaby bez rohatyn do momentu rozbudowania o kolejną, ostatnią chorągiew doborowych pancernych. Można by tu kombinować i dodać dragonów, ale nie klei mi się wtedy już ilość kozaków i pancernych, by móc dawać im rohatyny i skwadronować jakoś to sensownie. Ponadto są tu wołosi, których jakoś mało używam. Ich zastąpienie wymaga za dużych zaciągów by to miało sens. Stąd też decyzja o sprzedaży podjazdu i daje go jako trzecią opcję tylko po to byście mieli więcej do czytania :D

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Gosiewski czy też nie
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Nazwijcie mnie PG ale jeżeli chcesz zagrać czymś naprawdę ciekawym, z dużą ilością jednostek doborowych i dużą dozą kombinacji wielu formacji RON to proponuję podjazd litewski 1649-54.

6 doborowych kozaków z rohatynami
3 doborowych kozaków
4 doborowych pancernych
3 Tatarów
3 dragonow
5 rajtarów
Pułkownik 4p rozkazu + Rotmistrz

To chyba jest 13ps, 29 zwiadu, 27 zawartości

Jak dla mnie najlepszy i najciekawszy podręcznikowy podjazd ronu. Szkoda że korona takiego podręcznikowego nie ma :-(

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Wasil pisze:

To chyba jest 13ps, 29 zwiadu, 27 zawartości

Jak dla mnie najlepszy i najciekawszy podręcznikowy podjazd ronu. Szkoda że korona takiego podręcznikowego nie ma :-(

Wychodzi 14PS. Ja nie brałem dodatkowych podstawek do Tatarów i dragonów, wtedy było 13PS. Brałem 3 rajtarów w pancerzach i 2 bez pancerzy.Po zeskwadronowaniu "tracą" pancerze, ale zdarza się, że efekty powodują, że nie warto/ nie można ich zeskwadronować. Na niektóre armie lepiej jest mieć więcej małych "strzelających" chorągwi (np. Tatarzy), wtedy pancerz się przydaje.
Próbowałem też bez rohatyn na doborowych kozakach (wtedy zamiast 5 rajtarów miałem 6 kozaków - "Z bandoletem i szablą). Doborowi kozacy świetnie strzelają i niewiele tracą w ataku bez rohatyn (niektóre scenariusze preferują strzelanie). Np. łatwiej wystrzelać piechotę w budynku niż ją wybić w walce (nie mówiąc o rzece).

Podjazd bardzo silny i bardzo uniwersalny. Można też odpuścić sobie 4 punkt rozkazu, ale to podcina skrzydła.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Dzięki za odpowiedzi Panowie. Skłaniam się bardziej ku Koronie. Litewski Gosiewski to wyjątek. A co myślicie o tym? Podrzucił mi taki pomysł Jarek, który mnie zaciekawił:

Podjazd 1673. Podzieleni już na skwadrony

Pułkownik ####
Rotmistrz #

Pancerni doborowi z rohatynami ### ##
Pancerni ### ##
Pancerni ### ##
Wołosi ## ##

13 PS 25 Zwiad 23 Zwartość

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Wiem, że korci dać rohatyny na doborowych, ale tracisz wtedy świetnie strzelającą jednostkę. lepiej brać pancernych zwykłych z rohatynami (w tym podjeździe możesz mieć dwa skwadrony pancernych z rohatynami). Ja próbowałem jeszcze wersji o 2 ps tańszej, bez wykorzystania zasady Czas reform i z dowodzeniem 3.

Pułkownik ###
Rotmistrz #

Pancerni doborowi ### ##
Pancerni z rohatynami### ##
Kozacy z rohatynami ### ##
Wołosi ##
Dragoni ##
Przyznam, że sprawdzał się równie dobrze, a koszt spadał do 11ps. Dlatego brałem dragonów, bo zdarzało się, że to ja byłem słabszy lub przy równych siłach maiłem kom obsadzić domek w Ataku na wioskę. Przy niewielkiej przewadze też się sprawdzali w Obronie wioski, gdzie przeciwnik nie obsadził wszystkich budynków.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Na bazie tego co napisałeś to myślę żeby zastąpić Wołochów chorągwią kozaków i kompanią dragonów właśnie. Dragoni na budynki i obstawę punktów, a kozacy jako lepsza imo opcja na pojedynczą małą chorągiew

Odpowiedz z cytatem  

swawolnik pisze:
Wiem, że korci dać rohatyny na doborowych, ale tracisz wtedy świetnie strzelającą jednostkę.

@swawolnik
Masz jakieś wskazówki, jak najlepiej wdrożyć to w terenie? Jestem nowy w tej grze.
Mam na myśli skuteczne strzelanie.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Doborowi pancerni to prawdziwie uniwersalna jednostka.

W walce wręcz dzięki 6 pancerza i wysokim wy szkoleniu potrafią wytrzymać każdego (w większości wygrywają)
Ale dzięki również wy szkoleniu 5 mogą w odpowiednim momencie bardzo skutecznie ostrzelac wroga.

To jednostka która może iść w szarży jak i co ważniejsze szarżę wroga przejąć lub przyjąć z obroną.

Taka 4 podstawkowa chorągiew potrafi walczyć z absolutnie kazdym. Słowem taki trochę scyzoryk szwajcarski z tej najbardziej szlachetnej stali..

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]