Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt cze 02, 2020 6:17 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pruska obrona terytorialna 1655-1660
Generał cekhauzu
Awatar użytkownika

Serdecznie dziękuję za uściślenie.

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Generał cekhauzu
Awatar użytkownika

Mam kolejne pytanie z prośbą o uściślenie:

W Podjeździe Pruskiej obrony terytorialnej można wystawić dodatkowo kapitana i mamy do wyboru konno lub pieszo.

Pytanie jakie mam to: Jakich rozmiarów mają mieć podstawki i jaki skład? (w PDFie ikona kapitana wygląda jak bez muzyka)

Wedle podręcznika głównego do OiM:
Cytuj:
Dowódcy Niższego Szczebla ... Kapitanów - oficerów dowodzących częściami pułków lub analogicznych jednostek. Podstawki dowódców niższego szczebla w OiM mają wymiar 4 cm X 3 cm. Należy na nich zamontować 3 modele: oficera, sztandarowego oraz muzyka. ...

A tymczasem w raportach bitewnych (promowanych przez oficjalną stronę OiM, czyli i iconWG Artykuł na oficjalnej stronie OiM) Raport Bitewny Pruskiej obrony terytorialnej, zauważyłem to co na zdjęciu poniżej, że Kapitan ma podstawkę 4 cm X 2 cm - tak jak wedle zasad mają Podstawki dowódców formacji pieszych, a nie Dowódcy Niższego Szczebla tacy jak kapitan.

Obrazek

:->: Od razu pragnę zaznaczyć, że uwielbiam wszelaką twórczość autora Raportu Bitewnego i jest on dla mnie na chwile obecną jedynym wzorcem jeśli chodzi o Pruską obronę terytorialną. Zatem pytaniem tym nie chcę nikogo krzywdzić, czy sugerować, że nie gra zgodnie z zasadami. Być może w tym raporcie bitewnym po prostu z braku laku, wystawił tak zwanego "Proxa", czyli model zastępczy. Co grając sobie domowo jest jak najbardziej OK.

:->: A pytam o to uściślenie na wypadek, gdy bym chciał zagrać na jakiejś oficjalnej imprezie i nie chciałbym zostać zdyskwalifikowany za niepoprawne "złożenie" podstawki kapitana.

Pozdrawiam (a zwłaszcza autora tak fantastyczny raportów bitewnych. Tak trzymać! :) )

P.S.Być może na przyszłość umieszczenie symboli Buław i Szabel (tak jak jest w podręczniku głównym do OiM) przy statystykach konkretnych dowódców w PDFie, zaoszczędziło by takich pytań i sytuacji.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Wszyscy dowódcy niższego szczebla mają być na podstawkach 4x3. Dotyczy to też dowódców pieszych.
Podstawka 4x2 nie jest traktowana jak dowódcza tylko jako zwykła podstawka jednostki.
Tak to wygląda poprawnie:
Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Tak jak napisał NetCop, oficer niższego szczebla musi mieć podstawkę 4x3. Może Alex czegoś nie doczytał jak robił regiment swojej piechoty koronnej (bo to właśnie ta jednostka 'robiła' za Prusaków) - ma tu swoje tematy na forum, można go zapytać. Na każdym turnieju oficjalnym oficer na podstawce 4x2 oczywiście nie będzie traktowany jako dowódca, a co najwyżej jako zwykła podstawka.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Przypuszczam że zrobił sobie zastępczą podstawkę dla dowódcy dołączającego do oddziału, tak by wielkość podstawki dowódcy w pierwszej linii nie zaburzała szyku całego oddziału. Gdzieś nawet chyba był o tym zapis, ale nie kojarzę w którym miejscu.
Pewnie jak dowódca odłącza się z oddziału daje normalna podstawkę.

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Poza tym zdjęcie tego regimentu nijak się ma do POT - to regiment gwardii pieszej Jana II Kazimierza, który Alex kiedyś pomalował, widać nawet sztandar wzorowany na historycznym. Po prostu użył 'starych' muszkieterów jako Prusaków i tyle :)

Odpowiedz z cytatem  
Generał cekhauzu
Awatar użytkownika

A zdjęcie jest jak najbardziej na rzeczy, gdyż to właśnie te figurki zostały użyte jako Pruska obrona terytorialna i ten właśnie kapitan.

A jako, że jestem jeszcze zielony Świeżak w OiM, to wolałem się upewnić, bo a nóż widelec, ktoś coś więcej wiedział o Pruskiej obronie terytorialnej i być może Prusacy mają inaczej.

W różnych systemach bitewnych jest tak, że jak wychodzi nowa armia to zazwyczaj ma swoje własne zasady, które czasem nadpisują te z podręcznika głównego. Stąd właśnie w mojej głowie pojawiło się całe to pytanie :D

Cieszę się i rozumiem, że cała ta sprawa to tylko i wyłącznie niedopatrzenie, tudzież tak zwany "Prox" dla wygody wyglądu całej sylwetki oddziału

Do Alexa już wcześniej pisałem w innej sprawie to i w tej napiszę, żeby też się nie rozczarował w Wilanowie.

Teraz już wiem co i jak kleić i nie zostanę zdyskwalifikowany, za co jeszcze raz wszystkim wielce dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi.

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

stelker pisze:
Jakich figurek oprócz szwedzkich rajtarów można użyć do rajtarii pruskiej ? Nada się milicja gdańska i rajtarzy weterani ?
Kadrinazi pisze:
Nada :)

Pytanie początkującego, czy ów milicja gdańska, to blister "GDA-2 Konna Milicja Miejska"? Pytam, bo kupiłem go wczoraj i część modeli ma pancerze, a kłóci się to z zapisem:
Kadrinazi pisze:
3. Regularni rajtarzy brandenburscy/rajtarzy obrony krajowej – modele szwedzkiej i gdańskiej rajtarii bez arkebuzów i pancerza będą jak znalazł by zaprezentować obydwie te formacje

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

A co się kłóci? Jako Brandenburczyków/Prusaków używasz z tego blistera tylko modeli bez pancerza, tak jak w zapisie.

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

Ach, w tym sensie. Dziękuję, już rozumiem.8-)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]